II SA/Wa 820/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6195 Funkcjonariusze Straży Pożarnej
Hasła tematyczne:
Straż pożarna
Odrzucenie skargi kasacyjnej
Skarżony organ:
Komendant Państwowej Straży Pożarnej
Data:
2009-06-02
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę kasacyjną
Sędziowie:
Ewa Grochowska-Jung /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Grochowska – Jung po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 października 2009 r. sygn. akt II SA/Wa 820/09 uwzględniającego skargę Z. N. na orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej przy Komendancie Głównym Państwowej Straży Pożarnej z dnia […] marca 2009 r. nr […] w przedmiocie wymierzenia kary dyscyplinarnej nagany postanawia odrzucić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu skargi Z. N. na orzeczenie Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej przy Komendancie Głównym Państwowej Straży Pożarnej z dnia […] marca 2009 r. nr […], wyrokiem z dnia 8 października 2009 r. uchylił zaskarżone orzeczenie oraz utrzymane nim w mocy orzeczenie organu I instancji.
Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem został doręczony organowi – Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej przy Komendancie Głównym Państwowej Straży Pożarnej w dniu 26 października 2009 r., natomiast skargę kasacyjną wniósł w dniu 24 listopada 2009 r. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej ppsa, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Natomiast wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie (art. 178 ppsa).
Podkreślić zatem należy, że skargę kasacyjną mogą wnieść w określonym przepisami terminie wyłącznie strony postępowania. Tymczasem w rozpoznawanej sprawie ten środek odwoławczy wniósł Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, który nie posiada statusu strony postępowania. Wprawdzie Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna działa przy Komendancie Głównym Państwowej Straży Pożarnej, jednak nie są to organy tożsame. Komisje dyscyplinarne orzekają bowiem w sprawach dyscyplinarnych (art. 121 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej, Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68 ze zm.), jednak członkowie komisji dyscyplinarnych są niezawiśli w zakresie orzecznictwa dyscyplinarnego oraz nie są związani rozstrzygnięciami innych organów stosujących prawo, z wyjątkiem prawomocnych wyroków sądowych (art. 121 ust. 5 ustawy o Państwowej Straży Pożarnej).
Powyższej oceny nie zmienia zapis § 2 ust. 4 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 listopada 1997 r. w sprawie szczegółowej organizacji komisji dyscyplinarnych oraz szczegółowych zasad wykonywania kar dyscyplinarnych wobec strażaków Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 144, poz. 968), stanowiący, że sekretariat komisji mieści się w siedzibie jednostki organizacyjnej, przy której działa komisja, w osobnym pomieszczeniu udostępnionym przez kierownika tej jednostki. Usytuowanie komisji w siedzibie jednostki, przy której działa, dotyczy bowiem powiązania w obszarze administrowania majątkiem oraz kadrami komisji, nie dotyczy zaś obszaru orzeczniczego komisji.
W przypadku zaś skargi kasacyjnej wniesionej przez Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w sprawie, w której podmiot ten nie był stroną, należy uznać ten środek odwoławczy za złożony przez podmiot do tego nieuprawniony, a więc niedopuszczalny (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjne z dnia 26 lutego 2004 r. sygn. akt FSK 15/04, orzeczenie dostępne na stronie internetowej Sądu http://orzeczenia.nsa.gov.pl).
Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 178 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Uzasadnienie wyroku