II SA/Gd 747/09 – Postanowienie WSA w Gdańsku


Sygnatura:
6099 Inne o symbolu podstawowym 609
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Inne
Data:
2009-12-09
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Krzysztof Ziółkowski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Krzysztof Ziółkowski po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. F. na decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej z dnia 16 października 2009r., nr […] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie przejścia w trwały zarząd gruntów pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi postanawia odrzucić skargę.
Uzasadnienie: Decyzją z dnia 16 października 2009r., nr […] Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej utrzymał w mocy decyzję Starosty z dnia 10 marca 2009r., nr […] odmawiającej wznowienia postępowania w sprawie przejścia w trwały zarząd gruntów pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi.
Ze znajdującego się w aktach administracyjnych zwrotnego potwierdzenia odbioru tej decyzji wynika, iż została ona doręczona pełnomocnikowi M. F. w dniu 19 października 2009r.
W dniu 13 listopada 2009r. pełnomocnik M. F. będący adwokatem, złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na powyższą decyzję (k. 8 – koperta). Na pierwszej stronie skargi zostały naklejone znaki opłaty sądowej o wartości 250 zł.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), powoływanej dalej jako p.p.s.a., od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały.
Zgodnie z art. 219 § 1 p.p.s.a. opłatę sądową należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie. W myśl § 2 tego przepisu opłatę sądową uiszcza się gotówką do kasy właściwego sądu administracyjnego lub na rachunek bankowy właściwego sądu. Przepis tego artykułu jednoznacznie wskazuje dwie formy uiszczenia należnej wpłaty. Oznacza to, że nie można skutecznie uiścić należnej opłaty sądowej w inny sposób (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 kwietnia 2004r., sygn. akt FZ 28/04, ONSA i WSA z 2004 r. nr 1, poz. 4, postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 listopada 2008r., sygn. akt II OSK 1679/08 – dostępne w internetowej bazie orzeczeń pod adresem: orzeczenia.nsa.gov.pl).
Z uwagi na to, iż przedmiotem postępowania administracyjnego jest wznowienie postępowania w sprawie przejścia w trwały zarząd gruntów pokrytych powierzchniowymi wodami płynącymi, nie dotyczy ona należności pieniężnych w rozumieniu art. 216 p.p.s.a., zgodnie z art. 231 zd. drugie p.p.s.a. pobiera się od niej wpis stały. Jego wysokość z uwagi na przedmiot zaskarżonej decyzji – zgodnie z § 2 ust. 5 powołanego rozporządzenia w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi wynosi 200 zł.
Pełnomocnik skarżącego będący adwokatem wniósł skargę, lecz wymaganego wpisu stałego w sposób określony w cytowanym wyżej art. 219 § 1 i 2 p.p.s.a. nie uiścił. Uiszczenie należnej opłaty sądowej za pomocą znaków opłaty sądowej z przyczyn wyżej przedstawionych uznać bowiem trzeba za nieskuteczne.
Zgodnie z art. 221 p.p.s.a. pisma wnoszone przez adwokata lub radcę prawnego, które nie są należycie opłacone, pozostawia się bez rozpoznania albo odrzuca bez wezwania do uiszczenie opłaty, jeżeli pismo podlega opłacie stałej. Brak zaś stosownej opłaty pociąga za sobą ujemne skutki procesowe dla strony, którą profesjonalny pełnomocnik reprezentuje w postaci odrzucenia nieopłaconej skargi, co wynika także z treści art. 220 § 3 p.p.s.a. W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 marca 2006r., sygn. akt SK 11/05 (ogłoszonym w Dz.U. z dnia 17 marca 2006r., nr 45, poz. 322; OTK-A 2006, nr 3, poz. 27), stwierdzającym, że art. 219 § 2 i art. 221 p.p.s.a. są zgodne z art. 45 ust. Konstytucji RP oraz nie są niezgodne z art. 77 ust. 2 Konstytucji RP, a także stwierdzającym, iż § 5 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. nr 221, poz. 2193 ze zm.), który to przepis stanowił o tym, że wpis stały od skargi wnoszonej przez adwokata lub radcę prawnego uiszcza się na wezwanie po przekazaniu skargi sądowi, jest niezgodny z art. 221 p.p.s.a. – kwestia ta nie może obecnie budzić już żadnych wątpliwości. W orzecznictwie przyjmuje się, że dopuszczalne jest niejednoczesne dokonanie tych czynności, o ile zarówno skarga, jak i należny wpis wpłyną do sądu w terminie. Terminem do uiszczenia wpisu jest więc termin, w którym można wnieść skargę. Termin ten upłynął 18 listopada 2009r., a wpis nie został uiszczony we właściwej formie.
Wobec powyższego, wniesiona w niniejszej sprawie skarga jako nienależycie opłacona, na podstawie art. art. 220 § 3 w związku z art. 221 p.p.s.a. podlega odrzuceniu.

Uzasadnienie wyroku