VIII SA/Wa 743/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6116 Podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata skarbowa oraz inne podatki i opłaty
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-11-05
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Przyznano prawo pomocy w całości
Sędziowie:
Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Henryka Lewandowska – Kuraszkiewicz po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku A. K. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od wpisu sądowego w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia […] września 2009 r., znak […] w przedmiocie określenia opłaty targowej postanawia : przyznać prawo pomocy w zakresie częściowym, obejmującym zwolnienie od wpisu sądowego od skargi.
Uzasadnienie: W odpowiedzi na wezwanie do uiszczenia wpisu od skargi A. K. wystąpił do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od wpisu sądowego.
W uzasadnieniu wniosku podniósł, że znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej, nie posiada majątku i nie ma żadnych stałych dochodów. Zamieszkuje wspólnie z matką, utrzymują się z niewielkiego gospodarstwa rolnego, które nie przynosi prawie żadnego dochodu, a wręcz straty. Podniósł, iż część upraw zniszczyły wiosenne przymrozki oraz letnia susza, zaś ceny owoców są bardzo niskie. Podniósł, iż posiada niespłacone zadłużenie zaciągnięte na środki ochrony, opryski, nawozy i paliwo. Mając na względzie wszystkie te okoliczności wniósł o zwolnienie od uiszczenia wpisu.
W związku z brakami formalnymi wniosku o przyznanie prawa pomocy pismem z dnia […] grudnia 2009 r. przesłano wnioskodawcy formularz PPF w celu jego uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania poprzez:
1) wskazanie wszystkich źródeł utrzymania skarżącego i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym,
2) nadesłanie wyciągu z rachunków bankowych i lokat skarżącego i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym za ostatnie trzy miesiące lub oświadczenia o braku takiego rachunku,
3) wskazanie wysokości wydatków na bieżące utrzymanie skarżącego i osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym (dowody opłat za energię, gaz, wodę, leki, itp.),
4) wskazanie innych okoliczności uzasadniających wniosek i uniemożliwiających poniesienie kosztów postępowania.
W wykonaniu wezwania Sądu wnioskodawca nadesłał wypełniony formularz PPF, w którym powtórzył wcześniej prezentowaną argumentację. Z treści formularza wynika, że zamieszkuje z matką w domu o powierzchni […] metrów kwadratowych, zaś utrzymują się z gospodarstwa rolnego o powierzchni […] ha. Ponadto oświadczył, że ani on, ani jego matka nie uzyskują żadnych dochodów, nie posiadają żadnych rachunków bankowych lub lokat pieniężnych, nie otrzymują też żadnych świadczeń rentowych, czy emerytalnych. Do wniosku dołączył kopie faktur wystawionych przez Zakład Energetyczny oraz Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej, z treści których wynika brak zapłaty za faktury z 2008 r.
Mając na uwadze powyższe zważono, co następuje:
W myśl art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U z 2002r. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.) prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w jego toku.
Zgodnie natomiast z art. 245 § 1 – 3 powołanej ustawy prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. Prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego.
Przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym – gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, w zakresie częściowym – gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 246 § 1 pkt 1 i 2 w/w ustawy).
Oceniając przedłożony przez skarżącego wniosek, wzięto pod uwagę dochód skarżącego z gospodarstwa rolnego oraz fakt, że posiada zadłużenie. Znaczenie również ma sytuacja rodzinna wnioskodawcy, który nie posiada żadnych zasobów, oszczędności ani przedmiotów wartościowych. Sytuacja ta uzasadnia przyznanie prawa pomocy we wnioskowanym zakresie. Wnioskodawca wykazał bowiem, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku w utrzymaniu koniecznym siebie i rodziny.
W tej sytuacji w oparciu o powołane wyżej przepisy oraz art. 246 § 1 pkt 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, postanowiono jak w sentencji.

Uzasadnienie wyroku