Sygnatura:
6116 Podatek od czynności cywilnoprawnych, opłata skarbowa oraz inne podatki i opłaty
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-11-12
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Sławomir Fularski /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Sławomir Fularski po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia […] sierpnia 2009 r. znak […] w przedmiocie określenia opłaty targowej postanawia : odrzucić skargę K. R.
Uzasadnienie: Pismem z dnia […] października 2009 r. K. R. – dalej: "skarżąca" wniosła skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z […] sierpnia 2009 r. w przedmiocie określenia opłaty targowej.
Z akt sprawy wynika, że skarga została wysłana bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu […] października 2009r. (data stempla pocztowego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje :
Zgodnie art. 53 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej: "p.p.s.a.") skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie.
Ponadto, zgodnie z art. 54 § 1 p.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.
Od dnia 1 stycznia 2006 r. skargi wnoszone bezpośrednio do wojewódzkich sądów administracyjnych (zamiast, jak wynika z art. 54 § 1 p.p.s.a. za pośrednictwem organów, których działanie lub bezczynność są przedmiotem skarg), są nadal przekazywane do właściwych organów, jednak termin do wniesienia skargi jest liczony od daty jej nadania przez Sąd w urzędzie pocztowym. Ryzyko przekroczenia w takim przypadku 30 dniowego – procesowego terminu do wniesienia skargi obciąża, po dniu 1 stycznia 2006 r. stronę skarżącą.
Jedynie w okresie przejściowym, tj. od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia 31 grudnia 2005 r., z mocy szczególnego przepisu – art. 98 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Przepisy wprowadzające ustawę Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), termin do wniesienia skargi był zachowany nie tylko w sytuacji jej złożenia w organie lub nadania jej za pośrednictwem poczty na adres organu, ale także w chwili złożenia w wojewódzkim sądzie administracyjnym lub nadania w urzędach pocztowych na adres sądu.
Z akt sprawy wynika, że przesyłka pocztowa zawierająca zaskarżoną decyzję została prawidłowo doręczona skarżącej […] września 2009 r. Zaskarżona decyzja zawierała prawidłowe pouczenie o prawie, terminie i sposobie wniesienia skargi
W niniejszej sprawie trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi upłynął z dniem […] października 2009 r. i najpóźniej w tym dniu strona skarżąca mogła skutecznie wnieść skargę. Przedmiotowa skarga wpłynęła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w dniu […] października 2009 roku i w dniu […] października 2009 r. została przekazana organowi odwoławczemu.
Skoro jednak termin do wniesienia skargi upłynął z dniem […] października 2009 roku, to uznać należało, że skarga została złożona po terminie, i jako taka podlega odrzuceniu.
Mając na uwadze powyższe, działając na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 w związku z art. 53 § 1 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji postanowienia.
Uzasadnienie wyroku