II SA/Wa 1640/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6313 Cofnięcie zezwolenia na broń
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Komendant Policji
Data:
2009-10-01
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Andrzej Kołodziej /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. P. na postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia […] czerwca 2009 r. nr […] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji o cofnięciu pozwolenia na broń palną bojową postanawia 1. odrzucić skargę; 2. zwrócić skarżącemu – J. P. kwotę 100 zł (sto złotych), tytułem zwrotu całego uiszczonego wpisu od skargi.

Uzasadnienie wyroku

Komendant Wojewódzki Policji w P. decyzją nr […] znak: […] z dnia […] stycznia 2009 r., wydaną na podstawie art. 18 ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 15 ust. 4, art. 18 ust. 5 pkt 3 w zw. z art. 26 oraz art. 20 ustawy z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 52, poz. 525 ze zm.) oraz na podstawie art. 268a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), dalej: kpa, cofnął J. P. pozwolenie na posiadanie broni palnej bojowej.
Pismem z dnia […] kwietnia 2009 r. J. P. skierował do Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od ww. decyzji nr […]. Przedmiotowy wniosek, pismem Zastępcy Naczelnika Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w P. z dnia […] kwietnia 2009 r., został przekazany do Komendy Głównej Policji.
Następnie, w uzupełnieniu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, przy piśmie z dnia […] maja 2009 r., J. P. przesłał do Komendanta Głównego Policji odwołanie od ww. decyzji z dnia […] stycznia 2009 r.
Komendant Główny Policji po rozpatrzeniu ww. wniosku, działając na podstawie art. 58 par. 1 i 2 oraz art. 59 par. 3 i art. 268a kpa, wydał w dniu […] czerwca 2009 r. postanowienie nr […], którym odmówił przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. z dnia […] stycznia 2009 r. nr […] cofającej J. P. pozwolenie na posiadanie broni palnej bojowej. W pouczeniu do ww. postanowienia zawarta została informacja, że na postanowienie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, którą wnosi się za pośrednictwem Komendanta Głównego Policji, w terminie 30 dni od doręczenia postanowienia.
Przedmiotowe postanowienie J. P. otrzymał w dniu 24 lipca 2009 r. 2009 r. (zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych sprawy).
Pismem z dnia 12 sierpnia 2009 r. J. P. złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na ww. postanowienie Komendanta Głównego Policji z dnia […] czerwca 2009 r. Przedmiotowa skarga została wniesiona przez skarżącego bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, o czym świadczy koperta, w której nadesłano skargę, zaadresowana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Zgodnie z treścią art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), skargę do sądu administracyjnego wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi. Natomiast w myśl art. 53 § 1 cyt. ustawy, skargę wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie. Stosownie do postanowień art. 58 § 1 pkt 2 powołanej ustawy, sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia. Sąd odrzuca skargę postanowieniem. Odrzucenie skargi może nastąpić na posiedzeniu niejawnym (§ 3 ww. art.). Zgodnie zaś z treścią art. 83 § 2 cyt. ustawy, jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.
Jak wynika z akt przedmiotowej sprawy postanowienie Komendanta Głównego Policji nr […] z dnia […] czerwca 2009 r., będące przedmiotem skargi J. P., zostało doręczone skarżącemu w dniu 24 lipca 2009 r. (dowód – zwrotne potwierdzenie odbioru w aktach administracyjnych sprawy). Skarżący na przedmiotowe postanowienie wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w trzydziestodniowym terminie do jej wniesienia (w dniu 21 sierpnia 2009 r. – data stempla pocztowego na kopercie zawierającej skargę), jednak nie uczynił tego zgodnie z pouczeniem – za pośrednictwem organu II instancji, a więc w niniejszej sprawie Komendanta Głównego Policji, lecz bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W takim przypadku za dzień złożenia skargi uznaje się dzień nadania skargi przez Sąd organowi właściwemu (Komendantowi Głównemu Policji), tj. w rozpoznawanej sprawie 28 sierpnia 2009 r. – potwierdzeniem czego jest koperta Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w której przekazano skargę J. P. do Komendanta Głównego Policji, zawierająca datę stempla pocztowego – 28 sierpnia 2009 r.
Zestawiając datę doręczenia zaskarżonego postanowienia (24 lipca 2009 r.) z datą nadania skargi, za którą, w związku ze skierowaniem skargi bezpośrednio do Sądu, należało przyjąć datę nadania skargi właściwemu organowi przez Sąd (28 sierpnia 2009 r.), należy stwierdzić, że skarga została wniesiona z uchybieniem terminu określonego w art. 53 § 1 ww. ustawy. Ostatni dzień terminu do wniesienia skargi upłynął bowiem, uwzględniając treść art. 83 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, w dniu 24 sierpnia 2009 r. (poniedziałek). W związku z powyższym stwierdzić należy, że skarga J. P. została złożona z uchybieniem terminu, w związku z czym jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 2 i § 3 w zw. z art. 54 § 1, art. 53 § 1 oraz art. 83 § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu od skargi Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a i § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
———————–
4