VII SA/Wa 1834/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6019 Inne, o symbolu podstawowym 601
Hasła tematyczne:
Wstrzymanie wykonania aktu
Skarżony organ:
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Data:
2009-10-12
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Wstrzymano wykonanie zaskarżonego postanowienia
Sędziowie:
Mirosława Kowalska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosława Kowalska po rozpoznaniu w dniu 15 grudnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy o sygn. akt VII SA/Wa 1834/09 ze skargi Towarzystwa […] na postanowienie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] sierpnia 2009 r. znak: […] w przedmiocie wymierzenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania postanawia wstrzymać wykonanie zaskarżonego postanowienia

Uzasadnienie wyroku

W skardze z dnia 8 września 2009 r. Towarzystwo […] wniosło o wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia, którym Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego utrzymał w mocy postanowienie […] Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] czerwca 2009 r., […], o wymierzeniu kary w wysokości 125.000 złotych z tytułu nielegalnego przystąpienia do użytkowania. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że wykonanie zaskarżonego postanowienia może doprowadzić do likwidacji strony skarżącej, jako organizacji społecznej, ponieważ z uwagi na złą sytuację finansową stowarzyszenie nie dysponuje środkami na uiszczenie kary. Ponadto wnioskodawca obciążony jest kredytem bankowym w wysokości 300.000 złotych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:
Art. 61 § 3 p.p.s.a. stanowi, iż po przekazaniu sądowi skargi, sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa szczególna wyłącza wstrzymanie ich wykonania. Odmowa wstrzymania wykonania aktu lub czynności przez organ nie pozbawia skarżącego złożenia wniosku do sądu. Dotyczy to także aktów wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach prowadzonych w granicach tej samej sprawy.
Zdaniem Sądu, należy uznać, iż charakter przedmiotowej spawy przemawia za wstrzymaniem wykonania zaskarżonego postanowienia, bowiem jego wykonanie spowoduje skutek prawno-materialny w postaci działań organów administracji państwowej celem ściągnięcia ustalonej zaskarżonym postanowieniem kary w kwocie 125.000 złotych. W związku z powyższym, przedmiotowy wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonego postanowienia należało uwzględnić, ponieważ zdaniem Sądu w niniejszej sprawie zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
W związku z powyższym, na podstawie art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji postanowienia.