II SA/Rz 413/09 – Wyrok WSA w Rzeszowie


Sygnatura:
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne:
Budowlane prawo
Skarżony organ:
Wojewoda
Data:
2009-05-20
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Treść wyniku:
Oddalono skargę
Sędziowie:
Krystyna Józefczyk
Magdalena Józefczyk. /sprawozdawca/
Maria Zarębska-Kobak /przewodniczący/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Maria Zarębska-Kobak Sędziowie WSA Krystyna Józefczyk WSA Magdalena Józefczyk /spr./ Protokolant Anna Zięba po rozpoznaniu w Wydziale II Ogólnoadministracyjnym na rozprawie w dniu 15 grudnia 2009 r. sprawy ze skargi J.P. na decyzję Wojewody […] z dnia […] maja 2007 r., nr […] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę I. skargę oddala; II. przyznaje ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie wynagrodzenie na rzecz radcy prawnego K.B. kwotę 309,80 zł /słownie: trzysta dziewięć złotych osiemdziesiąt groszy/ tytułem zastępstwa prawnego wykonanego na zasadzie prawa pomocy oraz uiszczonej opłaty skarbowej od udzielonego pełnomocnictwa.

Uzasadnienie wyroku

II SA/Rz 413/09
U Z A S A D N I E N I E
Decyzją z dnia […] marca 2007r. nr […] Starosta Powiatu […] działając na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4 i art. 36 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2003r.nr 207, poz. 2016 ze zm.) oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) zwana dalej w skrócie k.p.a., zatwierdził projekt budowlany i udzielił pozwolenia na wykonanie robót budowlanych dla A. K. dla zamierzenia inwestycyjnego polegającego na wykonaniu otworu komunikacyjnego według projektu budowlanego w ścianie konstrukcyjnej pomiędzy pomieszczeniami lokalu nr 1 na parterze budynku mieszkalno-usługowego na działce nr 2474 w M. przy ul. K. obręb […].
Odwołanie od decyzji wniósł J. P. i wyjaśnił, że uzasadnienie przestawi jak akta sprawy znajdą się w organie odwoławczym. Dodał, że Starostwo Powiatowe w […] sprzyja działaniom A. K. Przy rozpatrywaniu sprawy zostały zlekceważone pisma skarżącego z dnia […] stycznia 2009r. i […] marca 2009r. podobnie jak pismo Sądu Rejonowego w M.
Wojewoda […] decyzją z dnia […] maja 2007r. nr […] działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. utrzymał w mocy wymienioną na wstępie decyzję organu pierwszej instancji.
Wojewoda […] na podstawie materiału dowodowego zgromadzonego przez organ pierwszej instancji stwierdził, że decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na budowę otworu komunikacyjnego wydana na wniosek inwestora, który przedłożył projekt budowlany wraz z inwentaryzacją stanu istniejącego, orzeczenie techniczne sprawdzenia warunków bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego i użytkowania zgodnie z przeznaczeniem obiektu w tym oświetlenia dziennego, możliwość korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej, ogrzewania, wentylacji i uzasadnionych interesów osób trzecich oraz zanieczyszczenia powietrza, wody i gleby. Projekt zawiera szczegółowe rozwiązania konstrukcyjne z obliczeniami statycznymi, wykonany przez osobę mającą wymagane uprawnienia budowlane, która przedłożyła aktualne zaświadczenie o przynależności do […] Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Projektant dołączył informację planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz oświadczenie, że projekt budowlany wykonano zgodnie z przepisami prawa, normami i zasadami sztuki budowlanej. Projekt uzgodniono z […] Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Inwestor dołączył oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypełnił obowiązki wynikające z art. 33 ust. 2 Prawa budowlanego. Wobec spełnienia wymagań z art. 32 ust. 4 zgodnie z art. 35 ust. 4 Prawa budowlanego Starosta […] nie mógł odmówić wydania pozwolenia na budowę. Organ odwoławczy nie znalazł podstaw do zmiany bądź uchylenia decyzji organu pierwszej instancji.
W skardze do Sądu nazwanej "odwołaniem" skarżący oświadczył, że nie zgadza się z decyzją […]. Ściana konstrukcyjna i strop nie jest własnością inwestora A. K. Zarzucił poważny brak ustaleń spadku i działu spadku gruntu kamienicy nr […] przy ul. K. w M. Wojewoda zlekceważył pisma skarżącego dotyczące tej sprawy.
W odpowiedzi na skargę Wojewoda […] wniósł o jej oddalenie z przyczyn podanych w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Wyjaśnił też, że zwłoka w przekazaniu skargi do Sądu została spowodowana przedwczesnym skierowaniem sprawy do archiwum i w aktach tych brak jest oryginału skargi. W związku z interwencją zainteresowanego z dnia […] kwietnia 2009r. i potwierdzeniem w obiegu korespondencji, że skarga została złożona, sprawie nadano bieg.
W piśmie z dnia […] listopada 2009r. skarżący poinformował, że A. K. sfałszował dokumenty o tym, że strop w kamienicy jest żelbetowy ewentualnie ceramiczno-stalowy. Działania A. K. akceptują urzędnicy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. i dlatego powiadomił Prokuraturę. Skarga została przekazana celowo do archiwum, a odpowiedzialni urzędnicy za tę sytuację przeszli na emeryturę. Zgodnie z pouczeniem na rozprawie przed Naczelnym Sadem Administracyjnym OZ w Rzeszowie w sprawie o sygn. akt SA/Rz 564/01 z dnia 13 października 2003r. A. K. powinien wystąpić do sądu powszechnego o zniesienie współwłasności. Nie miał prawa podpisywać oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane.
Uczestnik A. K. w piśmie z dnia […] listopada 2009r. stwierdził, że ma wątpliwości, czy kopia skargi przekazana Wojewodzie […] przez J. P. prawie po dwóch latach od wydania decyzji to jest ta sam skarga, którą złożył w lipcu 2007r. Zaznaczył, że celowo wstrzymał się z terminem realizacji przejścia, aby mieć pewność, że w tej sprawie nie wpłynęła żadna skarga. Inwestor zawiadomił organ o wykonaniu inwestycji, a kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. przeprowadzona na żądanie J. P. potwierdziła prawidłowe wykonanie robót, o czym skarżący został powiadomiony pismem z dnia […] lipca 2009r. nr […]. Kopię pisma doręczono Sądowi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie zważył, co następuje:
Wojewódzki sąd administracyjny sprawuje w zakresie swej właściwości kontrolę pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, co wynika z art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002r. prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. nr 153, poz. 1269). Zakres tej kontroli wyznacza przepis art. 134 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm. – zwana dalej w skrócie p.p.s.a.). Stosownie do tego przepisu Sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
W myśl art. 145 p.p.s.a., Sąd zobligowany jest do uchylenia decyzji bądź postanowienia lub stwierdzenia nieważności, ewentualnie niezgodności z prawem, gdy dotknięta jest ona naruszeniem prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy, naruszeniem prawa dającym podstawę do wznowienia postępowania, innym naruszeniem przepisów postępowania, jeśli miało ono istotny wpływ na wynik sprawy, lub zachodzą przyczyny stwierdzenia nieważności decyzji wymienione w art. 156 k.p.a. lub innych przepisach.
Poddawszy takiej kontroli zaskarżoną decyzję Sąd doszedł do przekonania, że skarga jest nieuzasadniona.
Na wstępie należy odnieść się do zarzutu uczestnika A. K. poddającego w wątpliwość autentyczność skargi jak i dochowanie terminu do jej wniesienia. Dowody przesłane przez organ przy odpowiedzi na skargę dowodzą, że skarga do organu wpłynęła […] lipca 2007r. i odnotowano również numer decyzji, której dotyczyła. Opóźnienie w przesłaniu skargi do Sądu nie może wyłączać, czy ograniczać prawa do Sądu, wynikającego z art. 45 Konstytucji RP. W myśl tego przepisu każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2006r. nr 156, poz. 1118 ze z. dalej zwana w skrócie P.b.) normuje działalność obejmująca sprawy projektowania, budowy, utrzymywania i rozbiórki obiektów budowlanych oraz określa zasady działania organów administracji publicznej w tych dziedzinach.
Przechodząc do merytorycznej oceny zaskarżonej decyzji Sąd stwierdził, że planowana przez skarżącego inwestycja jest przebudową, a wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jest kompletny i odpowiada przepisom prawa. Przebudowa polega na wykonaniu robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego z wyjątkiem charakterystycznych parametrów jak kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji.
Z art. 33 P.b. wynika, jakie dokumenty ma dołączyć do wniosku inwestor ze względu na rodzaj planowanej inwestycji. W rozpoznawanej sprawie planowana inwestycja polega na wykonaniu przejścia komunikacyjnego pomiędzy dwoma pomieszczeniami znajdującymi się na parterze wraz z budową nadproża w ścianie konstrukcyjnej nad przejściem w budynku nr […] położonym na działce nr 2474 w M. przy ul. K. w wewnętrznej ścianie lokalu nr […]. Inwestycja będzie prowadzona wewnątrz budynku. Stwierdzenie to ma to istotne znaczenie dla określenia potrzeby uzyskania decyzji o warunkach zabudowy. Zgodnie z art. 50 ust. 2 pkt 1 w związku z art. 59 ust. 1 zd. 2 ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. nr 80, poz. 717 ze zm.) nie wymagają decyzji o warunkach zabudowy inwestycje roboty budowlane polegające na remoncie, montażu, lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. W świetle powołanych przepisów nie istniał obowiązek dołączenia do wniosku decyzji o warunkach zabudowy.
Akta organu pierwszej instancji dowodzą, że do wniosku inwestor dołączył nie tylko oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, ale także oświadczenie współwłaścicieli lokalu nr […] położonego na parterze, odpis z księgi wieczystej, pokazujący współwłaścicieli lokalu nr […] oraz uwierzytelniony odpis ugody sądowej z dnia […] lutego 1976r., którą dokonano podziału budynku położonego w M. przy ul. K. na dwa odrębne lokale według projektu podziału, który stanowi integralną część ugody. Z projektu podziału wynika, że współwłasność obejmuje korytarz, klatki schodowe oznaczone nr 8,14,16, przejście, schody. Inwestor dołączył nie tylko swoje oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w tym przypadku lokalu nr […] na cele budowlane, ale wykazał, że takim prawem od pozostałych współwłaścicieli lokalu nr […] istotnie dysponuje (vide: wyrok NSA z 11.05.2007r. sygn. akt II OSK 775/06 LEX nr 336711).
Projekt budowlany zawiera wszystkie dokumenty, podane w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, zatem ustalenia i wnioski w tym zakresie poczynione przez organ znajdują odzwierciedlenie w zgromadzonym materiale dowodowym. Wbrew twierdzeniom skarżącego w odwołaniu, organ pierwszej instancji odniósł się do pism skarżącego z dnia […] stycznia 2007r. i z dnia […] marca 2007r. stwierdzając, że zarzuty dotyczące "podrobienia dokumentacji" i jej nieaktualności nie zasługują na uwzględnienie w świetle materiału dowodowego. Dokumentacja zawiera też "plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia" opracowany na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003r. w sprawie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (Dz. U. nr 120, poz. 1126).
Zamiar inwestycyjny A. K. nie polegał na wyburzeniu ściany konstrukcyjnej, ale wykonaniu przejścia w istniejącej wewnętrznej ścianie konstrukcyjnej pomiędzy pomieszczeniami wchodzącymi w skład lokalu nr […] przy zachowaniu wiedzy i sztuki budowlanej w tym reguł bezpieczeństwa osób trzecich. Przepis art. 35 ust. 4 P.b. w przypadku spełnienia warunków określonych w ust.1 oraz art. 32 ust. 4 P.b. zakazuje odmówienia wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Spełnienie przesłanek do uzyskania pozwolenia na budowę przez A. K. zostało wykazane i uzasadnione przez organy.
Sąd stwierdza też, że organy na podstawie art. 28 ust. 2 P.b. prawidłowo ustaliły krąg podmiotów i stosownie z art. 10 § 1 k.p.a. zapewniły im udział w postępowaniu zakończonym zaskarżoną decyzją.
Sprawy, na które powołuje się skarżący toczą się przed organami nadzoru budowlanego i nie pozostają w związku ze sprawą wykonania na podstawie pozwolenia na budowę kwestionowanego przejścia pomiędzy pomieszczeniami należącymi do lokalu nr […].
Mając na względzie przedstawiony stan sprawy Sąd na podstawie art. 151 p.p.s.a. skargę oddalił.
Orzeczenie o wynagrodzeniu pełnomocnika za pomoc prawną przyznaną z urzędu, nieopłaconej przez skarżącego znajduje uzasadnienie w art. 250 p.p.s.a. Na kwotę tę składa się stawka 240 zł wraz z 22 % podatku VAT (§ 14 ust. 2 pkt 1 lit. c rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu – Dz. U. nr 163, poz. 1349 ze zm.) oraz 17 zł uiszczonej od pełnomocnictwa opłaty skarbowej.