Sygnatura:
611 Podatki i inne świadczenia pieniężne, do których mają zastosowanie przepisy Ordynacji podatkowej, oraz egzekucja t
Hasła tematyczne:
Inne
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2001-07-09
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Treść wyniku:
Sprostowaniu oczywistą omyłkę pisarską w postanowieniu
Sędziowie:
Bogusław Wolas /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Wolas po rozpoznaniu w dniu 22 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 14 maja 2001 r., nr […] w przedmiocie podatku od nieruchomości postanawia : sprostować oczywistą omyłkę pisarską w postanowieniu z dnia 18 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Kr 1281/01, poprzez wpisanie w komparycji postanowienia prawidłowej siedziby Samorządowego Kolegium Odwoławczego, tj. "w N", w miejsce błędnie wpisanej "w K".
Uzasadnienie wyroku
Kwestia sprostowania orzeczeń sądu została uregulowana w art. 156 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.), dalej zwanej "p.p.s.a.". Na podstawie art. 166 p.p.s.a., do postanowień stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.
Zgodnie z art. 156 § 1 p.p.s.a. sąd może z urzędu sprostować w wyroku niedokładności, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.
Podkreślić należy, że o dopuszczalności sprostowania decyduje przede wszystkim wpływ omyłki na treść orzeczenia sądu. W niniejszej sprawie oczywista omyłka pisarska polegała na błędnym wpisaniu w części wstępnej postanowienia (komparycji) oznaczenia siedziby Samorządowego Kolegium Odwoławczego, który wydał decyzję w przedmiocie podatku od nieruchomości. Wskazać należy, iż część wstępna postanowienia zawiera elementy natury formalnej. Analiza akt sądowych i administracyjnych bezspornie wskazuje, iż decyzję z dnia 14 maja 2001 r. wydało Samorządowe Kolegium Odwoławcze w N. , a nie w K. Nie ulega zatem wątpliwości, iż sprostowanie zaistniałej w sprawie omyłki nie prowadzi do zmiany rozstrzygnięcia.
Z tego względu orzeczono jak w sentencji na podstawie wyżej wskazanych przepisów.