Sygnatura:
6112 Podatek dochodowy od osób fizycznych, w tym zryczałtowane formy opodatkowania
Hasła tematyczne:
Skarżony organ:
Dyrektor Izby Skarbowej
Data:
2007-09-25
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Treść wyniku:
Przyznano prawo pomocy w całości
Sędziowie:
Magdalena Sieniuć /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Dnia 8 listopada 2007 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział I w składzie następującym: Referendarz sądowy: Magdalena Sieniuć po rozpoznaniu w dniu 8 listopada 2007 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku K. W. o przyznanie prawa pomocy poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi K. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. Ośrodek Zamiejscowy w S. z dnia […] Nr […] w przedmiocie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe płatnika – spółki z o.o. z tytułu pobranego a niewpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od sierpnia 2003 roku do kwietnia 2004 roku p o s t a n a w i a: przyznać skarżącemu – K. W. prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.
Uzasadnienie wyroku
K.W. złożył na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata, w sprawie ze skargi na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. OZ w S. z dnia […] w przedmiocie odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe płatnika – spółki z o.o. z tytułu pobranego a niewpłaconego podatku dochodowego od osób fizycznych za okres od sierpnia 2003 roku do kwietnia 2004 roku.
We wniosku tym wskazał, że A Sp. z o.o. nie prowadzi działalności od czerwca 2004 roku i w związku z tym nie posiada żadnych środków płatniczych. On zaś od czerwca 2004 roku przebywa w Zakładzie Karnym i nie posiada środków pieniężnych na opłacenie wpisu sądowego od skargi. Jego żona Z.W. nie pracuje i nie uzyskuje żadnych dochodów.
Podniósł przy tym, że z tytułu zatrudnienia w Gospodarstwie Pomocniczym przy Zakładzie Karnym uzyskuje kwotę ok. 100 zł na tzw. "wypiskę". Całym jego majątkiem osobistym, należącym do Masy Upadłości A, zarządza zaś syndyk.
Jednocześnie skarżący oświadczył, że nie zatrudnia i nie pozostaje w innym stosunku prawnym z adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym oraz rzecznikiem patentowym.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje:
Instytucja prawa pomocy w postępowaniu sądowoadministracyjnym uregulowana została w Rozdziale 3 Działu V ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej jako "p.p.s.a."). Stosownie do postanowień art. 243 § 1 tej ustawy, prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (art. 244 § 1 p.p.s.a.). W myśl art. 245 § 1 p.p.s.a. prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym.
W niniejszej sprawie skarżący wystąpił o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia adwokata, czyli o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym. Zgodnie z art. 245 § 2 p.p.s.a., prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Z kolei stosownie do treści art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a., przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Wykazanie powyższych okoliczności powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia obejmującego dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach. Od Sądu zależy uznanie oświadczenia za wystarczające dla przyznania prawa pomocy we wskazanym zakresie.
Stosownie do powyższych przepisów, warunkiem przyznania stronie prawa pomocy jest wykazanie przez stronę, że występują przesłanki uzasadniające jej udzielenie. W interesie strony skarżącej leży zatem przedstawienie wszelkich okoliczności, które wskazywałyby na fakt pozostawania w trudnej sytuacji materialnej.
Przechodząc na grunt rozpoznawanej sprawy stwierdzić należy, iż skarżący nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, co stanowi przesłankę niezbędną do przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata (art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a.). W tym względzie przede wszystkim należy wziąć pod uwagę fakt, że skarżący nie osiąga obecnie dochodów pozwalających na pokrycie kosztów sądowych. Uzyskiwane przez niego środki z tytułu zatrudnienia w Gospodarstwie Pomocniczym przy Zakładzie Karnym, jak podano we wniosku, zamykają się w kwocie ok. 100 zł. A Sp. z o.o. w S. nie prowadzi działalności od czerwca 2004 roku, a majątkiem osobistym skarżącego, należącym do Masy Upadłości A, zarządza syndyk. Istotne jest także to, iż żona skarżącego nie pracuje i nie uzyskuje żadnych dochodów.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, Sąd uznał, iż wniosek skarżącego zasługuje na uwzględnienie i przyznał mu prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. Zdaniem Sądu wykazana przez skarżącego sytuacja majątkowa powoduje bowiem, że nie jest on w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Z tych względów, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 w związku z art. 258 § 2 pkt 7 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), orzeczono jak w postanowieniu.
M.Si.