VI SA/Wa 972/08 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6170 Adwokaci i aplikanci adwokaccy
Hasła tematyczne:
Zawieszenie/podjęcie postępowania
Skarżony organ:
Minister Sprawiedliwości
Data:
2008-05-13
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Zawieszono postępowanie
Sędziowie:
Małgorzata Grzelak /przewodniczący/
Andrzej Czarnecki
Danuta Szydłowska… /sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Czarnecki Asesor WSA Danuta Szydłowska (spr.) Protokolant Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 września 2008 r. sprawy ze skargi O. G. na decyzję Ministra Sprawiedliwości z dnia […] marca 2008 r. Nr […] w przedmiocie sprzeciwu od wpisu na listę adwokatów postanawia: zawiesić postępowanie sądowoadministracyjne

Uzasadnienie wyroku

Decyzją z dnia […] marca 2008 roku Minister Sprawiedliwości, sprzeciwił się wpisowi O. G. na listę adwokatów Izby […] dokonanemu uchwałą nr […] Okręgowej Rady Adwokackiej we […] z dnia […] stycznia 2008 r.
Powyższą decyzję O. G., zwany dalej skarżącym, zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wnosząc o jej uchylenie.
Na rozprawie w dniu […] września 2008 roku pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości wniósł o zawieszenie postępowania sądowoadministracyjnego do czasu rozpatrzenia przez Naczelny Sąd Administracyjny pytania prawnego przedstawionego w sprawie o sygn. akt II GSK 494/07.
Skarżący wniósł o nieuwzględnienie wniosku, gdyż postawione pytanie dotyczy skrócenia aplikacji osobom, które zdały egzamin sędziowski i prokuratorski a przedmiotem niniejszej sprawy nie jest kwestia skrócenia bądź nie aplikacji, ale to czy skarżący daje rękojmię wykonywania zawodu adwokata.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 125 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r., Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – cytowana dalej jako "p.p.s.a.", sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego, sądowego lub przed Trybunałem Konstytucyjnym. Praktyka sądowa opowiada się za szerokim interpretowaniem pojęcia "rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania", wychodząc poza tradycyjne rozumienie prejudycjalności postępowania. W szczególności uwidacznia się to w tych wypadkach gdy, zawieszenie postępowania następuje z uwagi na skierowanie, na tle innej sprawy zawisłej przed sądem lub rozbieżności występujących w orzecznictwie, zagadnienia prawnego w celu podjęcia stosownej uchwały przez skład rozszerzony Naczelnego Sądu Administracyjnego ( art. 15 § 1 pkt 2 i 3, art. 187, art. 269 p.p.s.a.). Wykładnia celowościowa omawianej normy prawnej odpowiada istocie sądownictwa administracyjnego, którego zadaniem jest kontrola zgodności z prawem działalności administracji publicznej. Wobec tego zjawiskiem niepożądanym i utrudniającym praworządne działanie administracji jest odmienne stanowisko sądu, co do wykładni i stosowania prawa w sprawach analogicznych lub zbliżonym stanie prawnym i faktycznym (Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, komentarz Zakamycze 2005, B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat. M. Niezgódka-Mendek, str. 303).
W sprawie niniejszej decyzją z dnia […] marca 2008 roku Minister Sprawiedliwości, działając na podstawie art. 69 ust. 2 w związku z art. 65 pkt 4 w związku z art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 29 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2002 r., nr 123, poz. 1058 ze zm.) sprzeciwił się wpisowi O. G. na listę adwokatów Izby […] dokonanemu uchwałą nr […] Okręgowej Rady Adwokackiej we […] z dnia […] stycznia 2008 r.
Minister wskazał, iż od momentu wpisania O. G. na listę aplikantów adwokackich do dnia rozpoczęcia egzaminu adwokackiego upłynęło jedynie 3 lata, 4 miesiące i 23 dni a tym samym nie został zachowany ustawowy okres odbywania aplikacji wynikający z art. 76 ust. 1 ustawy-Prawo o adwokaturze. Zapis określający moment rozpoczęcia aplikacji znajdował się w obowiązującym ówcześnie Regulaminie aplikacji adwokackiej i egzaminu adwokackiego z 2003 r. Zgodnie z § 1 ust. 3 Regulaminu, aplikacja adwokacka rozpoczynała się z dniem złożenia ślubowania i licząc od tego momentu O. G. odbywał aplikację jedynie przez 3 lata, 2 miesiące i 4 dni, przyjmując natomiast za dzień rozpoczęcia aplikacji datę podjęcia uchwały o wpisie na listę aplikantów adwokackich tj. […] lipca 2004 r. a jako ostatni dzień aplikacji – dzień egzaminu zawodowego – 3 lata i 5 miesięcy i 8 dni.
A zatem sprzeciw Ministra w niniejszej sprawie został oparty o normę prawną odnośnie, której w dniu 4 sierpnia 2008 r. Naczelny Sąd Administracyjny postanowił, w sprawie o sygn. akt II GSK 494/07 przedstawić, na podstawie art. 187 § 1 p.p.s.a., składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego następujące zagadnienie prawne budzące poważne wątpliwości: "Czy na listę adwokatów może być wpisana osoba, która odbyła w Rzeczypospolitej Polskiej aplikację adwokacką w okresie krótszym niż przewidziany w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 123, poz. 1058 ze zm.) z złożyła egzamin adwokacki".
Stwierdzić zatem należy, iż odpowiedź na tak postawione pytanie stanowi zagadnienie prejudycjalne w mniejszej sprawie.
W ocenie Sądu, w rozumieniu art. 125 § 1 pkt 1 p.p.s.a., który stanowi, iż Sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego, sądowego lub przed Trybunałem Konstytucyjnym, Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że w rozpatrywanym przypadku zachodzi przesłanka zawieszenia postępowania.