III SA/Łd 468/09 – Postanowienie WSA w Łodzi


Sygnatura:
6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami
Hasła tematyczne:
Przywrócenie terminu
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-09-21
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Treść wyniku:
Przywrócono termin do wniesienia skargi kasacyjnej
Sędziowie:
Irena Krzemieniewska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 18 lutego 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Irena Krzemieniewska po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2010 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi R. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia […] nr […] w przedmiocie sprawdzenia kwalifikacji do kierowania pojazdami p o s t a n a w i a: przywrócić termin do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie wyroku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 4 listopada 2009 roku stwierdził nieważność zaskarżonej przez R. D. decyzji w części określającej termin sprawdzenia kwalifikacji oraz poprzedzającej ją decyzji Starosty R. z dnia […] w tej samej części. W pozostałej części skargę oddalono. Odpis wyroku wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu poprzez "awizo" i uznano za doręczony z dniem 3 grudnia 2009 roku.
W dniu 12 listopada 2009 roku R. D. złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym, natomiast postanowieniem z dnia 12 stycznia 2010 roku referendarz sądowy przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych ponad kwotę 200 złotych i ustanowienie adwokata, w pozostałej części oddalając wniosek.
R. D. wyznaczonemu przez Okręgową Radę Adwokacką w Ł. adwokatowi K. Ć. udzielił stosownego pełnomocnictwa w dniu 2 lutego 2010 roku (data wpływu do Sądu – 5 lutego 2010 roku).
W dniu 9 lutego 2010 roku pełnomocnik skarżącego wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej podnosząc, że skarżący uchybił terminowi do wniesienia skargi kasacyjnej bez swojej winy, albowiem zgodnie z art. 175 § 1 p.p.s.a. skargę kasacyjną powinien wnieść adwokat lub radca prawny. W chwili upływu terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie nie ustanowiono pełnomocnika, który mógłby sporządzić stosowne pismo w imieniu skarżącego.
Pełnomocnik wskazała, że dopiero w dniu 2 lutego 2010 roku skarżący podpisał pełnomocnictwo umożliwiąjące jej występowanie w sprawie. Pełnomocnik skarżącego zapoznała się z aktami sądowymi w dniu 9 lutego 2010 roku i dopiero w tym dniu powzięła wiedzę, że skarżący odebrał wyrok wraz z uzasadnieniem i uchybił terminowi do wniesienia skargi kasacyjnej. Do wniosku pełnomocnik załączyła sporządzoną przez siebie skargę kasacyjną od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 4 listopada 2009 roku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153 poz. 1270 ze zm.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu (art. 87 § 1 powołanej ustawy).
W ocenie Sądu, pełnomocnik skarżącego wykazała brak winy strony w uchybieniu terminu oraz spełniła pozostałe przesłanki warunkujące jego przywrócenie, wskazane w ww. przepisach. Bezsporne jest bowiem, że do czasu ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika, skarżący nie mógł skutecznie wnieść skargi kasacyjnej. Zachowany również został siedmiodniowy termin, o którym mowa w art. 87 § 1 p.p.s.a. do złożenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Rozpoczął on bowiem swój bieg od podpisania pełnomocnictwa, co miało miejsce w dniu 2 lutego 2010 roku, zaś wniosek o przywrócenie uchybionego terminu nadany został w urzędzie pocztowym w dniu 9 lutego 2010 roku. Jednocześnie pełnomocnik skarżącego dopełniła czynności, której nie dokonano w terminie – sporządziła i wniosła skargę kasacyjną (art. 87 § 4 p.p.s.a.).
W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie art. 86 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.
A. B.