Sygnatura:
6115 Podatki od nieruchomości
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2010-01-07
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Treść wyniku:
Przyznano prawo pomocy w całości
Sędziowie:
Sebastian Michalski /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Sebastian Michalski – referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Poznaniu po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2010r. wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym na posiedzeniu niejawnym w sprawie ze skargi A. Ć. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia […] listopada 2009r. Nr […] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od nieruchomości za rok 2008; postanawia 1. ustanowić dla A. Ć. adwokata, którego wyznaczy Okręgowa Rada Adwokacka w […], 2. zwolnić Skarżącego od kosztów sądowych. /-/S. Michalski
Uzasadnienie wyroku
Skarżący, A. Ć., w odpowiedzi na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100,00zł, wniósł o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata.
W uzasadnieniu żądania wskazał, że prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z żoną oraz synem (18 lat, uczeń). Rodzina Skarżącego zamieszkuje w budynku o powierzchni 78m- posadowionym na działce rolnej o pow. 0,2ha. Dochód trzyosobowej rodziny wynosi 1.848zł brutto miesięcznie (świadczenie rentowe Skarżącego – 1.245zł oraz zasiłek dla bezrobotnych jego żony – 603zł). Skarżący oświadczył, że nie posiada innych nieruchomości, wartościowych przedmiotów, czy oszczędności. Podkreślił, że jest osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności (oczekuje na przeszczep serca). Oświadczenie majątkowe Skarżącego znajduje potwierdzenie w dokumentach zgromadzonych w aktach administracyjnych.
Stosownie do treści art. 246 §1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej p.p.s.a.) przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej w zakresie całkowitym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
Sytuacja majątkowa i rodzinna Wnioskodawcy usprawiedliwia twierdzenie, iż nie jest on w stanie uiścić nawet najniższych kosztów postępowania sądowoadministracyjnego. Dochód rodziny Skarżącego, wedle zasad doświadczenia życiowego, nie przewyższa środków niezbędnych na pokrycie kosztów miesięcznego utrzymania trzyosobowej rodziny. Należało także uwzględnić zwiększone wydatki utrzymania koniecznego spowodowane stanem zdrowia Skarżącego (k.65-75 akta administracyjne).
Wysokość dochodów w przeliczeniu na jedną osobę (około 616zł brutto miesięcznie) uzasadnia także ocenę, że Wnioskodawca nie ma realnych możliwości wsparcia się pożyczką lub kredytem w celu pokrycia kosztów postępowania sądowego.
W tych okolicznościach odmowa przyznania prawa pomocy spowodowałby ograniczenia w realizacji prawa do sądu ponad funkcje ustawowo przypisane kosztom postępowania. Z tych względów, na podstawie art. 246 §1 pkt 2 oraz art. 258 §1 i §2 pkt 7 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, należało orzec jak w sentencji postanowienia.
/-/S. Michalski