I SA/Wa 1247/09 – Postanowienie WSA w Warszawie


Sygnatura:
6320 Zasiłki celowe i okresowe
Hasła tematyczne:
Inne
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-08-10
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odmówiono przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej
Sędziowie:
Monika Nowicka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Nowicka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2010 r. wniosku Moniki Niedźwieckiej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia […] czerwca 2009 r., nr […] w przedmiocie zasiłku celowego postanawia odmówić M. N. przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie wyroku

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 28 października 2009 r., sygn. akt I SA/WA 1247/09 oddalił skargę M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia […] czerwca 2009 r., nr […].
W dniu 12 stycznia 2010 r. adwokat A. S. wniósł w imieniu skarżącej skargę kasacyjną od przedmiotowego wyroku, jak również złożył w Sądzie wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.
We wniosku wyjaśnił, że po wydaniu wyroku przez sąd pierwszej instancji w terminie otwartym dla wniesienia skargi kasacyjnej skarżąca wystąpiła z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy. Postanowieniem z 10 listopada 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał skarżącej pomoc prawną w zakresie obejmującym ustanowienie adwokata. W następstwie powyższego adwokat A. S. został wyznaczony pełnomocnikiem z urzędu do reprezentowania strony w niniejszym postępowaniu. O fakcie tym wyznaczony z urzędu pełnomocnik został powiadomiony pismem z 12 grudnia 2009 r., które zostało mu doręczone 14 grudnia 2009 r.
Adwokat A. S. dodał, że niezwłocznie zwrócił się listownie do M. N. o nadesłanie pełnomocnictwa. Dokument ten dotarł do niego wraz z niezbędnymi aktami sprawy 28 grudnia 2009 r., jednakże po dokonaniu analizy akt sprawy pełnomocnik uznał za konieczne omówienie niektórych szczegółów sprawy ze skarżącą, co nastąpiło na spotkaniu w dniu 6 stycznia 2010 r. w siedzibie kancelarii. Zaznaczył, że dopiero po tej dacie stało się możliwe przygotowanie skargi kasacyjnej.
Pełnomocnik skarżącej podkreślił również, że przywrócenie terminu jest uzasadnione gdyż, jego upływ spowodowany był czasochłonną procedurą ustanowienia pełnomocnika z urzędu. Adwokat powołał się przy tym na orzecznictwo sądów administracyjnych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Stosownie do treści art. 86 i 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) uchybiony termin (w tym również do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej) należy przywrócić, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki: strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny jego uchybienia, dokonując jednocześnie czynności, dla której określony był termin (w tym wypadku wniesie skargę kasacyjną), we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, a uchybienie powoduje dla strony ujemne skutki w zakresie postępowania sądowego. Sformułowanie "łącznie" oznacza, że w sytuacji, gdy którakolwiek z wymienionych wyżej przesłanek nie zostanie spełniona zasadnym jest wydanie orzeczenia odmownego.
Odnosząc się do wniosku skarżącej o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej stwierdzić należy, że brak jest przesłanek do jego uwzględnienia.
Jakkolwiek zgodzić się należy ze skarżącą, że złożenie przez nią wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie adwokata stanowiło obiektywną przeszkodę dla wniesienia skargi kasacyjnej, jednak moment od którego ustała przyczyna uchybienia terminowi w ocenie sądu powinien być w sprawie niniejszej liczone inaczej niż to zostało podniesione we wniosku o przywrócenie terminu.
W orzecznictwie sądów administracyjnych prezentowany jest również pogląd, iż w sytuacji, gdy w sprawie objętej skargą przyznano prawo pomocy w zakresie obejmującym ustanowienie pełnomocnika siedmiodniowy termin o którym mowa w art. 87 ustawy prawo o postępowaniu przez sądami administracyjnymi rozpoczyna swój bieg od momentu udzielenia przez stronę pełnomocnictwa. W niniejszej sprawie wyznaczony z urzędu pełnomocnik potwierdził, iż pełnomocnictwo wraz z niezbędnymi aktami sprawy dotarło do niego w dniu 28 grudnia 2009 r. Od tej daty, a nie od daty spotkania ze skarżącą w dniu 6 stycznia 2010 r. należy zatem liczyć siedmiodniowy termin do wniesienia do Sądu wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Sąd pragnie również podkreślić, że wyznaczony przez powyższy przepis siedmiodniowy termin jest wystarczający do tego, aby osoba zawodowo trudniąca się obsługą spraw prawnych spotkała się ze swoim mocodawcą celem omówienia wszelkich kwestii niezbędnych do sporządzenia skargi kasacyjnej, przeanalizowała akta sprawy i sporządziła skargę kasacyjną wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jej wniesienia.
Z tych względów Sąd działając na zasadzie przepisu art. 88 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji.