II SA/Po 404/09 – Postanowienie WSA w Poznaniu


Sygnatura:
6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-06-08
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Treść wyniku:
Oddalono wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych
Sędziowie:
Katarzyna Witkowicz-Grochowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu – Katarzyna Witkowicz-Grochowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 lutego 2010r. wniosku o przyznanie prawa pomocy w sprawie ze skargi J. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia […] Nr […] w przedmiocie cofnięcia prawa jazdy postanawia oddalić wniosek o przyznanie prawa pomocy. /-/ K. Witkowicz-Grochowska

Uzasadnienie wyroku

Postanowieniem referendarza sądowego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 9 lipca 2009r. ustanowiono dla skarżącego J. K. pełnomocnika z urzędu w osobie radcy prawnego (k. 20 akt i nast.). Okręgowa Izba Radców Prawnych pismem z dnia 7 sierpnia 2009r. poinformowała o wyznaczeniu dla skarżącego radcy prawnego G. G. (k. 30). Przyznane wnioskodawcy prawo pomocy nie zostało cofnięte (art. 249 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.).
W dniu 3 lutego 2010r. skarżący ponownie wniósł o przyznanie prawa pomocy poprzez ustanowienie adwokata.
Zgodnie z treścią przepisu art. 243 §2 p.p.s.a. przyznanie prawa pomocy przed lub w toku postępowania rozpoznawczego obejmuje także postępowanie egzekucyjne. Oznacza to, że raz przyznane prawo pomocy rozciąga się na całe postępowanie sądowoadministracyjne, a także na postępowanie egzekucyjne, o ile uprawnienie to nie zostało cofnięte. Skoro w niniejszej sprawie ustanowiono fachowego pełnomocnika do reprezentowania wnioskodawcy to nie jest możliwe ponowne przyznanie tego prawa w tym samym zakresie. Nadto skarżący udzielił pełnomocnictwa do jego reprezentowania radcy prawnemu G. G., które nie zostało wypowiedziane i pełnomocnik nadal skarżącego reprezentuje.
Należy podkreślić, iż w niniejszej sprawie w ramach prawa pomocy ustanowić można tylko jednego fachowego pełnomocnika – radcę prawnego albo adwokata. Brak więc podstaw do ustanowienia adwokata, gdy skarżący jest już reprezentowany przez radcę prawnego.
W tym stanie rzeczy należało odmówić ponownego przyznania prawa pomocy w części, gdyż wnioskodawca w niniejszej sprawie z tego prawa już korzysta.
Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 258 §1 i §2 pkt 7 ustawy o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono, jak w postanowieniu.
/-/ K. Witkowicz-Grochowska