Sygnatura:
6300 Weryfikacja zgłoszeń celnych co do wartości celnej towaru, pochodzenia, klasyfikacji taryfowej; wymiar należności celny
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Dyrektor Izby Celnej
Data:
2009-11-03
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Treść wyniku:
Odmówiono przyznania prawa pomocy
Sędziowie:
Robert Adamczewski /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Referendarz Sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Łodzi, w Wydziale III – Robert Adamczewski po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku "A." GmbH z siedzibą w R. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi "A." GmbH z siedzibą w R. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia […] znak […] w przedmiocie określenia kwoty należności wynikającej z długu celnego postanawia odmówić przyznania prawa pomocy R.A.
Uzasadnienie wyroku
III SA/Łd 533/09
Uzasadnienie
Pismem z dnia 15 października 2009 r. "A." GmbH z siedzibą w R. (dalej skarżąca lub Spółka) wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Ł. z dnia […] (znak […]) w przedmiocie określenia kwoty należności wynikającej z długu celnego. W treści skargi strona sformułowała wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym.
Wobec nie przedłożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu, Sąd wezwał pełnomocnika skarżącej Spółki – stosownie do treści art. 252 i art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) do nadesłania oświadczenia o majątku i dochodach na urzędowym formularzu "PPPr" – w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Pismem z dnia 18 listopada 2009 r. pełnomocnik skarżącej spółki złożył wniosek o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu "PPPr", zaznaczając, iż wnosi o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
W uzasadnieniu wniosku skarżąca Spółka ograniczyła się do stwierdzenia, że "nie ma żadnych środków na poniesienie jakichkolwiek kosztów postępowania". W oświadczeniu o majątku i dochodach skarżąca podała jedynie informacje o wysokości kapitału zakładowego, określając go na kwotę 102.838,00 zł oraz wskazała, iż strata za ostatni rok obrotowy wyniosła 37.057,10 euro. Wskazała także, że posiada rachunek bankowy w A. W tym zakresie wskazała na fakt posiadania na nim środków majątkowych (1.545), nie precyzując jednakże, czy chodzi o złotówki, czy euro. Brak było jakichkolwiek innych informacji o sytuacji finansowej spółki, w tym wartości środków trwałych. Do wcześniejszego pisma w toku postępowania strona załączyła także dokument zatytułowany "ocena ekonomiczna przedsiębiorstwa", nie precyzując jednakże okresu jakiego dotyczy ten dokument.
W związku z powyższym, mając na uwadze, że zawarte we wniosku o przyznanie prawa pomocy oświadczenie skarżącej o jej stanie majątkowym i dochodach było niepełne i nie zawierało wszystkich niezbędnych informacji, referendarz sądowy wezwał skarżącą spółkę, na podstawie art. 255 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, do nadesłania w terminie 21 dni pod rygorem odmowy przyznania prawa pomocy dokumentów i informacji, które umożliwiłyby prawidłową ocenę zdolności płatniczych strony. W szczególności zażądano: złożenia odpisu bilansu oraz rachunku zysków i strat za 2008 r. oraz wyjaśnienia, czy przedłożona "ocena ekonomiczna przedsiębiorstwa" stanowi bilans za rok kalendarzowy 2009, czy za okres ostatnich 12 miesięcy; złożenia poświadczonych za zgodność z oryginałem odpisów zeznań podatkowych za 2008 r. oraz złożonych dotychczas zeznań podatkowych za 2009 r.; wyjaśnienia, czy wskazana we wniosku kwota zgromadzonych na wskazanym rachunku bankowym środków finansowych podana jest w euro, czy złotówkach oraz złożenia zaświadczenia z banku(ów) o posiadanych rachunkach bankowych, kontach i innych lokatach oraz wyciągów z tych rachunków (lokat) z okresu ostatnich trzech miesięcy; przekazanie informacji o otrzymanej ewentualnie pomocy publicznej w ciągu ostatnich dwóch lat. Skarżąca spółka nie udzieliła odpowiedzi na przedmiotowe wezwanie.
Referendarz Sądowy zważył, co następuje:
Na podstawie art. 258 § 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm. – dalej ustawa – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi) należy rozważyć, czy w świetle podanych okoliczności skarżąca spełnia przesłanki do przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym lub częściowym.
Stosownie do postanowień art. 243 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Prawo pomocy obejmuje zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego (art. 244 § 1 cyt. ustawy). W myśl art. 245 § 1 powołanej ustawy, prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym. W niniejszej sprawie skarżąca wystąpiła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowego zwolnienia od kosztów sądowych, czyli o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym. Zgodnie z art. 245 § 3 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Stosownie do treści art. 246 § 2 pkt 2 powołanej ustawy, przyznanie prawa pomocy osobie prawnej, a także innej jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej w zakresie częściowym następuje, gdy podmiot ten wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Wykazanie powyższych okoliczności powinno nastąpić poprzez złożenie stosownego oświadczenia obejmującego dokładne dane o stanie majątkowym i dochodach.
Odnosząc się do wniosku skarżącej o przyznanie prawa pomocy stwierdzić należy, że w stanie faktycznym istniejącym w rozpatrywanej sprawie brak jest przesłanek uzasadniających przyznanie prawa pomocy we wnioskowanym zakresie, tym samym wniosek skarżącej spółki nie zasługuje na uwzględnienie. Przede wszystkim zauważyć należy, iż stosownie do powołanych przepisów warunkiem przyznania stronie prawa pomocy jest wykazanie, iż występują przesłanki uzasadniające jej udzielenie. W interesie strony skarżącej leży zatem przedstawienie wszelkich okoliczności, które wskazywałyby na fakt braku dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania. Ocena zdolności płatniczych nie sprowadza się bowiem tylko do stwierdzenia, że skarżąca uzyskuje lub nie uzyskuje dochodów, ale również polega na zbadaniu, czy posiada majątek oraz czy posiada obiektywnie rozumianą zdolność do zdobycia potrzebnych środków finansowych. Udzielenie stronie prawa pomocy w postępowaniu przed sądem administracyjnym jest formą jej dofinansowania z budżetu państwa i przez to powinno się sprowadzać do wypadków, w których zdobycie przez stronę środków na sfinansowanie udziału w postępowaniu sądowym jest rzeczywiście, obiektywnie niemożliwe (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 6 października 2004 roku o sygn. akt GZ 71/04).
We wniosku o przyznanie prawa pomocy skarżąca nie przekazała wszystkich niezbędnych do prawidłowej oceny jej stanu majątkowego informacji. Nie przekazała także takich informacji w związku z dodatkowym wezwaniem Sądu, w szczególności nie przedstawiła odpisu bilansu oraz rachunku zysków i strat za 2008 r.; nie złożyła odpisów zeznań podatkowych za 2008 r. oraz złożonych dotychczas zeznań podatkowych za 2009 r.; nie przedstawiła zaświadczenia z banku(ów) o posiadanych rachunkach bankowych, kontach i lokatach dewizowych oraz wyciągów z tych rachunków (lokat) z okresu ostatnich trzech miesięcy, a także nie wyjaśniła, czy wykazane w formularzu wniosku posiadane środki finansowe na rachunku bankowym podane zostały w euro, czy złotówkach. Brak jest także informacji o otrzymanej ewentualnie pomocy publicznej w ciągu ostatnich dwóch lat.
W kontekście powyższego, w ocenie referendarza sądowego, fakt odmowy przekazania żądanych informacji o stanie majątkowym czyni niewiarygodnym powoływanie się przez skarżącą na okoliczność braku możliwości płatniczych. Tym samym spółka pozbawiła rozpoznającego wniosek informacji niezbędnych do faktycznej oceny jej zdolności płatniczych.
W świetle powyższych ustaleń złożone przez skarżącą oświadczenie, o którym mowa w art. 252 § 1 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, nie zawiera dostatecznych danych koniecznych do oceny rzeczywistych możliwości płatniczych strony. Skarżąca nie wykazała w związku z tym w dostateczny sposób, że nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania. Uznając złożone oświadczenie za niewystarczające do przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie referendarz uznał, że wniosek skarżącej nie zasługuje na uwzględnienie. Brak jest bowiem pełnej realizacji obowiązków nałożonych zarządzeniem, umożliwiających faktyczną ocenę jej rzeczywistych możliwości płatniczych.
Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 246 § 2 pkt 2 w zw. z art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w postanowieniu.
R.A.