Sygnatura:
6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
Hasła tematyczne:
Prawo pomocy
Skarżony organ:
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Data:
2009-11-13
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Zwolniono od kosztów sądowych
Sędziowie:
Justyna Wtulich /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Referendarz sądowy Justyna Wtulich Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku B. G. o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym w sprawie ze skargi B. G. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia […] znak : […] w przedmiocie : odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia : przyznać B. G. prawo pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych.
Uzasadnienie wyroku
W dniu 5 lutego 2010 r. (data stempla biura podawczego) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynął uzupełniony przez wnioskodawczynię formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy, w którym wnosi o zwolnienie od kosztów sądowych.
Przepisy ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a. przewidują możliwość przyznania stronom postępowania prawa pomocy.
Prawo pomocy może być przyznane stronie w zakresie całkowitym (art. 245 § 2 p.p.s.a) lub częściowym (art. 245 § 3 p.p.s.a.), przy czym jego przyznanie uzależnione jest od spełnienia przez stronę ustawowo przewidzianych przesłanek. Żądanie zwolnienia od kosztów sądowych jest wnioskiem o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym.
Stosownie zaś do treści art. 246 § 1 pkt 2 ustawy p.p.s.a. przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym następuje gdy osoba wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Przyjętą regułą jest, iż obowiązkiem stron jest ponoszenie kosztów związanych z udziałem w postępowaniu. Przyznanie prawa pomocy jest instytucją wyjątkową, przysługującą jedynie w sytuacjach, gdy poniesienie kosztów przez stronę spowodowałoby u niej uszczerbek w środkach utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny.
W niniejszej sprawie wnioskodawczyni wykazała, że spełnia ustawowe przesłanki do przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym.
Z nadesłanego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy wynika, że we wspólnym gospodarstwie domowym z wnioskodawczynią pozostaje ojciec jej córki. Dwuosobowa rodzina utrzymuje się z dochodów uzyskiwanych z tytułu rent o łącznej wysokości 954,00 złotych miesięcznie.
Wnioskodawczyni oświadczyła, że posiada dom jednorodzinny oraz nieruchomość rolną o powierzchni 10,0450ha, którą wydzierżawia. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że innych zasobów pieniężnych oraz przedmiotów wartościowych nie posiada.
Wnioskodawczyni zaznaczyła, że brakuje jej pieniędzy na wszystko.
Z nadesłanych do Sądu do innej sprawy o sygn. akt VII SA/Wa 1230/08 dodatkowych wyjaśnień wynika, że wnioskodawczyni nie uzyskuje żadnej pomocy od rodziny, organizacji społecznych lub państwowych. Wnioskodawczyni podała, że ponosi miesięczne koszty stałe związane z utrzymaniem domu w wysokości około 250,00 złotych.
Biorąc pod uwagę powyższe dane uznano, że w niniejszej sprawie zachodzą przesłanki do przyznania prawa pomocy we wnioskowanym zakresie poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. Oceniono, że wnioskodawczyni przy uzyskiwanych dochodach i ponoszonych wydatkach nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania sądowego samodzielnie bez spowodowania uszczerbku w utrzymaniu koniecznym własnym i rodziny.
Z powyższych względów, na podstawie art. 246 § 1 pkt 2 w związku
z art. 258 § 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.) orzeczono jak w sentencji postanowienia.