Sygnatura:
6153 Warunki zabudowy terenu
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-10-20
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Teresa Zyglewska /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, w składzie następującym: Sędzia WSA – Teresa Zyglewska po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi C. N. i K. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia […] czerwca 2009 r. nr […] w przedmiocie zmiany decyzji o warunkach zabudowy postanawia: – odrzucić skargę K. N.
Uzasadnienie wyroku
Skarżący C. N. i K. N. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia […] czerwca 2009 r. w przedmiocie zmiany decyzji o warunkach zabudowy. Skarga została podpisana jedynie przez C. N., który – na wezwanie Sądu – nadesłał pełnomocnictwo udzielone mu przez K.N., jednakże nie obejmujące umocowania do działania w jej imieniu przed sądami. Wobec powyższego Sąd wezwał ponownie C. N. do nadesłania pełnomocnictwa do działania w imieniu K. N. przed sądami (administracyjnymi). W odpowiedzi skarżący podając aktualny adres K. N. oświadczył, iż nie udzieliła mu ona stosowanego pełnomocnictwa.
Pismem z dnia 13 stycznia 2010 r. Sąd wezwał zatem K. N. do usunięcia braku formalnego skargi poprzez jej podpisanie, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi.
Skarga bowiem – w myśl art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., zwana dalej: P.p.s.a.) czynić powinna zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Natomiast każde pismo strony powinno zawierać oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników, oznaczenie rodzaju pisma, osnowę wniosku lub oświadczenia, podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, wymienienie załączników (art. 46 § 1 powołanej ustawy).
Jak wynika z akt sprawy przedmiotowe wezwanie Sądu, dwukrotnie awizowane, wróciło z adnotację poczty "nie podjęto w terminie". Zawiadomienia dla skarżącej o pozostawieniu przesyłki w urzędzie pocztowym umieszczono w skrzynce oddawczej w dniach: 19 stycznia 2010 r. r. i 27 stycznia 2010 r. Należy zatem uznać, iż wezwanie Sądu zostało skutecznie doręczone skarżącej z upływem dnia 2 lutego 2010 r. (art. 73 § 4 ustawy P.p.s.a.). Wezwanie Sądu pozostało jednak bez odpowiedzi. K. N. nie uzupełniła braku formalnego skargi poprzez jej podpisanie. Z tych też względów skarga podlega odrzuceniu.
Mając powyższe na względzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ustawy P.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.