Sygnatura:
6033 Zajęcie pasa drogowego (zezwolenia, opłaty, kary z tym związane)
Hasła tematyczne:
Odrzucenie skargi
Skarżony organ:
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Data:
2009-12-23
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Treść wyniku:
Odrzucono skargę
Sędziowie:
Magdalena Józefczyk. /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: SWSA Magdalena Józefczyk po rozpoznaniu w dniu 17 lutego 2010 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi E. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w […] z dnia […] października 2009 r., nr […] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania – postanawia – 1. odrzucić skargę 2. zwrócić skarżącej E. S. wpis od skargi w kwocie 100 zł (słownie: sto złotych).
Uzasadnienie wyroku
Postanowieniem z dnia […] października 2009 r., nr […] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w […], po rozpatrzeniu odwołania E. S. od decyzji Burmistrza Miasta […] z dnia […].06.2009 r. znak: […], stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania.
Z powyższą decyzją niezgodziła się E. S. i zaskarżyła ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie.
Z uwagi na braki fiskalne skargi zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 5.01.2010 r. skarżąca została wezwana do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 złotych (słownie: sto złotych). Do usunięcia braku wyznaczony został 7 – dniowy termin, liczony od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia skargi.
Wezwanie zostało doręczone skarżącej w dniu 12 stycznia 2010 r. i odebrane przez nią osobiście (dowód: zwrotne potwierdzenie odbioru – k. 12 akt sądowych). Zatem wyznaczony termin do jego wykonania upływał w dniu 19 stycznia 2010 r.
Tymczasem E. S. uiściła należny wpis za pomocą przelewu w dniu 27 stycznia 2010 r. (k. 16 akt sądowych).
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Stosownie do treści art. 220 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku – Prawo
o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – zwanej dalej P.p.s.a., Sąd nie podejmuje żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo do uiszczenia opłaty w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania. Skarga, jako pismo wszczynające postępowanie przed sądem administracyjnym podlega wpisowi, który zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16.12.2003r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz.U. Nr 221, poz. 2193/ w przedmiotowej sprawie wynosi 100 złotych.
Przepis art. 220 § 3 P.p.s.a. stanowi zaś, iż nieuiszczenie pomimo wezwania,
w wyznaczonym terminie, wpisu od skargi powoduje jej odrzucenie.
W niniejszej sprawie E. S. prawidłowo wezwana do uiszczenia wpisu, w zakreślonym 7-dniowym terminie, nie zastosowała się do powyższego i nie wykonała wezwania w stosownym terminie. Wpis uiszczony bowiem został przelewem w dniu 27 stycznia 2009 r. tj. osiem dni po upływie wyznaczonego terminu.
Konsekwencją wykonania wezwania Sądu, po upływie zakreślonego terminu, bez wskazania przyczyny uchybienia, jawi się jako nienależyte wykonanie zarządzenia Sądu, które wywołuje takie same skutki jak nieuiszczenie wpisu.
Z powyższego wynika, iż uiszczenie wpisu od skargi po upływie wyznaczonego terminu stanowi podstawę do odrzucenia skargi.
W zaistniałej sytuacji, w oparciu o art. 220 § 3 w zw. z art. 58 § 3 P.p.s.a. Sąd postanowił odrzucić skargę E. S.
O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a P.p.s.a.