I SA/Bk 324/09 – Postanowienie WSA w Białymstoku


Sygnatura:
6110 Podatek od towarów i usług
Hasła tematyczne:
Przywrócenie terminu
Skarżony organ:
Dyrektor Izby Skarbowej
Data:
2009-07-30
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku
Treść wyniku:
Przywrócono termin do uiszczenia wpisu
Sędziowie:
Wojciech Stachurski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Wojciech Stachurski po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2009 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia […] czerwca 2009 r. Nr […] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za luty, marzec, maj, czerwiec, lipiec, październik, listopad i grudzień 2005 r. p o s t a n a w i a przywrócić skarżącemu R. M. termin do uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Uzasadnienie: Postanowieniem z 7 października 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny
w Białymstoku odrzucił skargę Pana R. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z […] czerwca 2009 r. Nr […], wydaną w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku od towarów i usług za luty, marzec, maj, czerwiec, lipiec, październik, listopad i grudzień 2005 r. Powodem takiego rozstrzygnięcia było nieuiszczenie w wyznaczonym przez Sąd terminie wpisu sądowego od skargi.
W piśmie z 23 października 2009 r. (data nadania przesyłki listowej w urzędzie pocztowym), pełnomocnik skarżącego wniósł o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Wskazał, że w dniu 2 października 2009 r., tj. w dniu wydania zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia tego wpisu, jego mandant przebywał
w Szpitalu Psychiatrycznym w S. na leczeniu zamkniętym. Pełnomocnik podniósł, że dołożył wszelkich starań, ale kontakt z klientem był niemożliwy nawet po jego wyjściu ze szpitala, gdyż został on skierowany na dalsze leczenie. Dopiero 19 października 2009 r. pełnomocnik otrzymał faks z kartą informacyjną leczenia szpitalnego.
We wniosku o przywrócenie terminu wskazano ponadto, że z uwagi na ogromną odległość pomiędzy siedzibą pełnomocnika a Szpitalem Psychiatrycznym w S., nie było możliwe skontaktowanie się ze skarżącym w celu wykonania zobowiązania Sądu. Zdaniem pełnomocnika, niedochowanie terminu stanowiło więc skutek okoliczności, na które nie miał żadnego wpływu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny zważy(, co następuje.
Wniosek zasługuje na uwzględnienie.
Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) – w dalszej części powoływanej w skrócie "u.p.p.s.a.", jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Oprócz złożenia wniosku w tej kwestii, warunkiem przywrócenia uchybionego terminu do dokonania określonej czynności jest również łączne spełnienie następujących przesłanek. Mianowicie pismo z wnioskiem
o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Nadto strona ma obowiązek uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak jej winy
w uchybieniu terminu. Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 u.p.p.s.a.).
Przywrócenie uchybionego terminu ma charakter wyjątkowy i może nastąpić jedynie wtedy, gdy strona uprawdopodobni brak swojej winy. Brak winy w uchybieniu terminowi podlega ocenie z uwzględnieniem obiektywnego miernika staranności, jakiej można wymagać od strony dbającej należycie o swoje interesy. Uprawdopodobnienie jest zaś środkiem zastępczym dowodu, nie dającym pewności, lecz tylko wiarygodność (prawdopodobieństwo) twierdzenia o jakimś fakcie.
W ocenie Sądu okoliczności wskazane we wniosku dają podstawę do przywrócenia terminu do uiszczenia wpisu sądowego. Uprawdopodobniono bowiem brak winy w uchybieniu przedmiotowego terminu. Z uwagi na fakt przebywania skarżącego w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym, ustanowiony w sprawie pełnomocnik nie miał możliwości kontaktu ze swoim mocodawcą. W okresie gdy swój bieg rozpoczął termin do uiszczenia wpisu, skarżący po opuszczeniu 7 września 2009 r. Szpitala Psychiatrycznego według autora wniosku został skierowany na dalsze leczenie, co również uniemożliwiło kontakt, mimo dołożenia starań w tym kierunku. Jak wskazuje pełnomocnik, dopiero 19 października 2009 r. uzyskał faks
z kartą informacyjną leczenia szpitalnego strony, odbywającego się od 28 sierpnia 2009 r. do 7 września 2009 r. Dołączona do wniosku karta informacyjna leczenia skarżącego uprawdopodobnia twierdzenia zawarte we wniosku.
Wobec takich okoliczności Sąd uznał, że wniosek o przywrócenie terminu jest uzasadniony. Nadmienić przy tym trzeba, że spełnione zostały również pozostałe wymogi przewidziane w art. 87 u.p.p.s.a. Przedmiotowy wniosek złożono w terminie. Dokonano również czynności, której terminowi uchybiono, tj. przedłożono dowód uiszczenia wpisu sądowego od skargi.
Mając powyższe na uwadze, wobec zasadności złożonego wniosku, orzeczono w oparciu o przepis art. 86 § 1 u.p.p.s.a., jak w sentencji postanowienia.

Uzasadnienie wyroku