Sygnatura:
6330 Status bezrobotnego
Hasła tematyczne:
Przywrócenie terminu
Skarżony organ:
Wojewoda
Data:
2009-08-19
Sąd:
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Treść wyniku:
Odmówiono przywrócenia terminu do sporządzenia uzasadnienia
Sędziowie:
Ewa Alberciak /przewodniczący sprawozdawca/
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Alberciak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 18 listopada 2009 r. wniosku A. Ż. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 października 2009 r. w sprawie ze skargi A.Ż. na decyzję Wojewody Ł. z dnia […] r. nr […] w przedmiocie pozbawienia statusu osoby bezrobotnej postanawia: odmówić przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 października 2009 r. tp.
Uzasadnienie: Wyrokiem z dnia 14 października 2009 r. , sygn. akt III SA/Łd 408/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę A. Ż. na decyzję Wojewody Ł. z dnia […]w przedmiocie pozbawienia statusu osoby bezrobotnej.
W dniu 23 października 2009 r. A. Ż. złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia powołanego wyżej wyroku oraz o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia.
Uzasadniając wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku A. Ż. wskazała, iż z powodu złego samopoczucia i wysokiej gorączki nie zachowała terminu przewidzianego do złożenia tego wniosku.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje.
Wniosek nie zasługuje na uwzględnienie.
Stosownie do treści art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) -zwanej dalej p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Postanowienie o przywróceniu terminu albo odmowie jego przywrócenia może być wydane na posiedzeniu niejawnym.
W myśl art. 87 § 1
p.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2 p.p.s.a.). Równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 p.p.s.a.)
W niniejszej sprawie kluczowe znaczenie miało wyjaśnienie okoliczności związanych z uzasadnieniem przyczyn niezachowania przez skarżącą terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienie wyroku WSA w Łodzi z dnia 14 października 2009 r.
Skarżąca uzasadniła wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia tym, że z powodu złego samopoczucia oraz wysokiej gorączki uchybiła terminowi przewidzianemu do złożenia wniosku.
W ocenie Sądu, skarżąca nie uprawdopodobniła okoliczności wskazujących na brak jej winy w uchybieniu terminu do złożenia przedmiotowego wniosku.
Oświadczenie skarżącej nie może być wystarczającą podstawą do uprawdopodobnienia braku jej winy w uchybieniu terminu. Mimo, iż na stronie ciąży obowiązek jedynie uprawdopodobnienia okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, to obok jej oświadczenia muszą znajdować się jeszcze dodatkowe dowody, które uwiarygodnią jej twierdzenia. Wynika to z istoty wskazanej regulacji, zatem skarżąca zobowiązana była do wykazania, że niezłożenie w wyznaczonym terminie wniosku było uzasadnione, a złożone przez nią oświadczenia jest niewystarczającym dowodem występowania braku jej winy. Sąd nie neguje prawdziwości twierdzeń skarżącej, jednakże akcentuje jedynie to, że twierdzenia jej nie znajdują potwierdzenia w żadnych innych dowodach. W przypadku, jaki miał miejsce w niniejszej sprawie zaświadczenie lekarskie, czy też inny dokument wystawiony przez lekarza stanowiłby wystarczający dowód uzupełniający oświadczenie złożone przez skarżącą. W ocenie sądu, samo powołanie się na złe samopoczucie oraz wysoką temperaturę nie stanowi okoliczności, która uprawdopodobniła brak winy skarżącej w uchybieniu terminu.
Oznacza to zarazem, że skarżąca nie przedkładając żadnego innego dowodu potwierdzającego treść złożonego przez nią oświadczenia nie uprawdopodobniła braku winy w uchybieniu terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Ponadto zgodnie z wypracowanym orzecznictwem sądów administracyjnych nagła choroba strony stanowi okoliczność faktyczną mogącą uprawdopodobnić brak winy w uchybieniu terminu, tylko wtedy gdy strona nie mogła wyręczyć się inną osobą. Inaczej mówiąc strona winna wykazać, iż na skutek choroby nie była w stanie dochować ustawowego terminu przewidzianego do dokonania danej czynności procesowej, osobiście bądź za pomocą innych osób (np. domowników czy bliskich).
Skarżąca nie wykazała również, iż nie mogła skorzystać z pomocy innych osób.
Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. odmówił przywrócenia terminu do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.
Tp.
Uzasadnienie wyroku