PYTANIE: Przerwy na karmienie dziecka piersią mogą być pracownicy udzielane łącznie

Wracam do pracy po urlopie macierzyńskim. W dalszym ciągu karmię dziecko piersią. Ile i jak długich przerw mi przysługuje w ciągu 8 godzinnego dnia pracy i czy pracodawca ma obowiązek pozwolić mi wyjść o ten czas wcześniej z pracy jeżeli w ciągu dnia wyjście jest niemożliwe?
zy w związku z tym muszę dostarczyć do zakładu pracy zaświadczenie od lekarza ( którego: pediatry czy ginekologa?), że karmię?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
W świetle art. 187 par. 1 Kodeksu pracy, pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Co istotne, przerwy te mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Pracodawca wyraża wtedy zgodę na pożniejsze przychodzenie pracownicy do pracy lub wcześniejsze wychodzenie z pracy. Dotyczy to pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie ma tutaj znaczenia okres zatrudnienia u danego pracodawcy czy rodzaj umowy o pracę. Przerwy w pracy na karmienie dziecka piersią przysługują w ciągu całego okresu karmienia, tej pracownicy, która karmi dziecko w sposób naturalny tj. pokarmem własnym. O karmieniu dziecka piersią pracownica powinna poinformować pracodawcę, poprzez złożenie pisemnego oświadczenia oraz udokumentowania tego faktu zaświadczeniem od lekarza pediatry. Przykładowy wzór wniosku „Na podstawie art. 187 K.p., proszę o wyrażenie zgody na udzielenie mi łącznej godzinnej przerwy wliczanej do czasu tytułem karmienia mojej córki/syna ………………..piersią. Przerwę te chciałabym wykorzystać od dnia …………..2008 r. na wcześniejsze wychodzenie z pracy. Załączam zaświadczenie od lekarza pediatry, stwierdzające karmienie dziecka pokarmem własnym”. Z niniejszych przerw pracownica ma prawo korzystać przez cały okres karmienia dziecka piersią. W art. 187 par. 1 K.p. ustawodawca nie określił jak długo ma trwać ten okres. Podstawa prawna: - art. 187 par. 1 K.p. Stan prawny na 17 lutego 2008 r. WK

DODANO:
18/02/2008

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie