PYTANIE: Jak należy podawać swój wiek w sytuacjach formalnych, np. podczas przesłuchania w sądzie ?

Jak należy podawać swój wiek w sytuacjach formalnych, np. podczas przesłuchania w sądzie, tzn. jeżeli ktoś urodził się w grudniu a przesłuchanie odbędzie się w styczniu, czy powinien powiedzieć ile rzeczywiście ma lat, czy też "rocznikowo"?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Oczywiście należy podawać rzeczywisty wiek. Zgodnie z art. 112 KC: „Termin oznaczony w tygodniach, miesiącach lub latach kończy się z upływem dnia, który nazwą lub datą odpowiada początkowemu dniowi terminu, a gdyby takiego dnia w ostatnim miesiącu nie było - w ostatnim dniu tego miesiąca. Jednakże przy obliczaniu wieku osoby fizycznej termin upływa z początkiem ostatniego dnia.” Na przykład: osoba urodzona 2 kwietnia 1975 r. pełnoletność nabyła w dacie swoich urodzin, a więc z początkiem dnia 2 kwietnia 1993 r. Tego też dnia mogła powiedzieć, że ma 18 lat. Nie może natomiast powiedzieć 1 kwietnia 2005, że ma lat 30, ponieważ wiek 30 lat osiągnie dopiero następnego dnia (z jego początkiem).

DODANO:
21/09/2003

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie