PYTANIE: Czy mogę kupić nieruchomość, która nie będzie zaliczona do mojego majątku ?

Jestem żonaty po raz drugi. Jak mogę kupić mieszkanie będąc żonaty, żeby mieszkanie nie było zaliczone jako majątek wspólny czy osobisty do podziału spadkowego. Czy można wykupić np. na wnuczka, ale chciałbym jego czasami w ukryciu z niego korzystać do czasu mojej śmierci ?

Odpowiedź prawnika:

Porady prawne
Redakcja serwisu
radca prawny
Jeśli kupi Pan mieszkanie, to nie widzę możliwości całkowitego wyłączenia go z majątku spadkowego.  Będzie ono zawsze stanowiło część Pana majątku – jeśli nie wspólnego z druga żoną, to przy najmniej osobistego. Jedynym sposobem jest kupienie mieszkania przez inna osobę np. przez wnuczka. Musiałby Pan dać pieniądze wnukowi, a ten podpisałby umowę zakupu mieszkania i to on byłby wpisany w księdze wieczystej jako właściciel. Jeśli chce Pan korzystać z mieszkanie, to mógłby Pan zawrzeć umowę z wnuczkiem, iż zostanie ustanowiona służebność osobista polegająca na tym, iż będzie Pan mógł korzystać z mieszkanie, albo też umowa najmu mieszkania.  W takim przypadku pojawia się jednak problem z urzędem skarbowym – władze podatkowe mogą zainteresować się skąd wnuczek wziął pieniądze na zakup mieszkania. Musiałby wykazać, iż miał legalne dochody wystarczające na dokonanie takiego zakupu, albo że wziął kredyt w banku. Gdyby powiedział, iż dostał od Pana darowiznę w postaci pieniędzy, to konieczne byłoby  zapłacenia podatku od darowizny. Bliska rodzina może skorzystać ze zwolnienie podatkowego przewidzianego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Skorzystanie z tego zwolnienia oznacza, iż  wnuczek  musiał zgłosić w urzędzie skarbowym fakt dokonania darowizny na jego rzecz. Trzeba tu pamiętać, iż warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest to, że pieniądze muszą trafić na rachunek bankowy obdarowanego – musi być dokonany przelew, a  nie wręczenie gotówki.  Trzeba też pamiętać, iż również żona będzie zapewne starała się wyjaśnić skąd wnuczek wziął pieniądze na zakup mieszkanie. Może np. zwrócić się do sądu, aby ten wystąpił do urzędu skarbowego ustalenie jakie deklaracje podatkowe złożył Pana wnuk. W takim przypadku jednak żona będzie miała możliwość uzyskanie dowodu, że dokonana została darowizna na rzecz wnuczka, i że darowizna tych pieniędzy  powinna być uwzględniona przy obliczaniu zachowku należnego żonie.  

DODANO:
23/08/2013

wersja do druku

Szukasz dobrego prawnika?

Podoba Ci sie porada opracowana przez tego prawnika? Ty także możesz zadać mu pytanie.

Zadaj pytanie