- PoradaPrawna.pl
- Porady prawne
- Pismo w formie elektronicznej w sprawie karnej
PYTANIE: Pismo w formie elektronicznej w sprawie karnej
Prokuratura Rejonowa wydaje postanowienie od którego chciałbym złożyć zażalenie. Niestety ta instytucja nie posiada Elektronicznej Skrzynki Podawczej celem złożenia zażalenie za pomocą systemu teleinformatycznego, podpisanego z użyciem osobistego bezpiecznego podpisu elektronicznego (weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu). Jakie przepisy regulują sprawę złożenia takiego zażalenie w formie elektronicznej ? Które przepisy pozwalają na złożenie takiego zażalenia do skrzynki prokuratury nadrzędnej (okręgowej) w przypadku nie posiadania przez Prokuraturę Rejonową elektronicznej skrzynki podawczej ? Jak będzie wtedy liczona data przedłożenia - data otrzymania przez Pr.Okręgową czy dzień z którym Pr.Okręgowa przekaże pismo Pr. Rejonowej?
Odpowiedź prawnika:
Redakcja serwisu
radca prawny
W sprawach karnych i w sprawach wykroczeń konieczne jest wnoszenie pism w formie tradycyjnej tzn. w postaci znaków graficznych przedstawionych na papierze.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 marca 2009 R. (sygn. akt I KZP 39/08) stwierdził, że „Nie wywołuje skutku procesowego w postaci wniesienia środka odwoławczego oświadczenie procesowe strony przesłane w formie dokumentu elektronicznego, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. Nr 130, poz. 1450 ze zm.), albowiem zarówno w procedurze wykroczeniowej, jak i w procedurze karnej taka forma czynności procesowej nie jest przewidziana”
Warto też zwrócić uwagę, że na stronach sądów rejonowych informujących o możliwości wnoszenia pism drogą elektroniczną zamieszczone są zastrzeżenia, iż pisma te mają charakter pism administracyjnych, a nie procesowych, że „Tut. Sąd zapewni możliwość przesyłania dokumentów, o których mowa w §56 regulaminu urzędowania sądów powszechnych (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r., Dz. U. Nr 38 poz. 249), tj. skarg i wniosków w rozumieniu art. 227 i art. 241 Kodeksu postępowania administracyjnego. W obecnym stanie prawnym nie będzie natomiast zapewniona obsługa dokumentów stanowiących pisma procesowe w postępowaniu karnym i cywilnym”.
Wyrażane są wprawdzie opinie krytyczne co do stanowiska Sądu Najwyższego, ale w praktyce stanowisko sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych aprobuje pogląd Sądu Najwyższego.
Można przejrzeć glosę krytyczną do wyroku SN zamieszczoną na stronie: :
http://nawokandzie.ms.gov.pl/numer-5/dokument-i-e-dokument-w-prawie-prywatnym/glosa-do-postanowienia-sn-z-26-marca-2009-r-w-sprawie-dopuszczalnosci-wnoszenia-droga-elektroniczna-pism-procesowych-w-postepowaniu-karnym.html