Wypowiedziano mi umowę o pracę z konieczności trwałej redukcji etatu geodety (ze skróconym okresem wypowiedzenia). Dostałam polecenie wybrania przysługującego mi urlopu nie dając możliwości zakończenia wykonywanych prac (kończyły to osoby nieposiadające stosownych uprawnień). Po wygaśnięciu wypowiedzenia firma zatrudnia innego geodetę (emeryta) – czy może coś takiego robić?
Odpowiedź prawnika:
Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie, to na podstawie przedstawionych przez Pana okoliczności nie widzę przesłanek do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych z podanego przez Pana tytułu.
Warto jednakże zauważyć, iż jeżeli zakład pracy zwalnia pracownika w trybie określonym w ustawie z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz. U. z 2002 r. Nr 112, poz. 980) i wypłaca mu z tego tytułu odprawę, a jednocześnie skraca wypowiedzenie z trzech miesięcy do jednego miesiąca – wypłaca zwalnianemu pracownikowi i odprawę za zwolnienie, i odszkodowanie za skrócone wypowiedzenie.
Powinien Pan także pamiętać, że do 31 grudnia 2002 r. pracodawca wypowiadając pracownikowi umowę o pracę, musiał liczyć się z koniecznością wypłacenia pracownikowi ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, bowiem jeśli pracownik nie chciał w tym okresie korzystać z urlopu, to pracodawca nie mógł go do tego zmusić, chyba że urlop na ten okres był przewidziany w planie urlopów. Jeżeli jednak wykorzystał Pan urlop w tym okresie, to nie ma Pan już z tego tytułu roszczeń wobec pracodawcy.
Od 1 stycznia 2003 r. pracownik ma obowiązek wykorzystania w okresie wypowiedzenia umowy o pracę przysługujący mu urlop w pełnym wymiarze, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu takiego urlopu. Wykorzystanie więc przysługującego urlopu w okresie wypowiedzenia zależy od wyłącznie od decyzji pracodawcy. Dopiero gdy pracodawca nie udzieli pracownikowi w tym okresie przysługującego mu urlopu lub udzieli mu urlopu tylko częściowo, pracownikowi przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop lub jego część.
Należy jednakże pamiętać, iż obowiązek wykorzystania przez pracownika przysługującego mu urlopu w okresie wypowiedzenia umowy ma charakter ograniczony i dotyczy tylko urlopu należnego za dany rok kalendarzowy, bez względu na wymiar przysługującego za ten rok urlopu. Nie dotyczy natomiast niewykorzystanego urlopu zaległego, za który przysługuje pracownikowi zawsze ekwiwalent pieniężny.
Pracodawca mógł zatrudnić nowego geodetę.
Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1997 r. nr 25, poz. 128 ze zm.) okresy pobierania zasiłków dla bezrobotnych wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Zasada wliczania okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych do okresu pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze dotyczy więc także okresu przepracowania wymaganego do nabycia uprawnień do odprawy pieniężnej.