Czy osoba posiadająca tytuł eksmisji z zajmowanego lokalu (kwatery wojskowej) musi ponosić koszty remontu po opuszczeniu lokalu?
Zamieszkiwałem w kwaterze wojskowej po zmarłej, uprawnionej osobie tj. mojej Babci. Nie posiadałem tytułu prawnego najmu. Wyrokiem sądu otrzymałem nakaz eksmisji do danego terminu. Wystąpiłem do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej o zgodę na przedłużenie tego terminu i ją otrzymałem. Zdałem kwaterę WAM-owi, podpisałem protokół przekazania kwatery. W chwili obecnej
WAM przesłał mi rachunek za remont opuszczonego lokalu wg protokołu zdawczego. Czy są jakiekolwiek przesłanki prawne abym musiał ten rachunek zapłacić?
Odpowiedź prawnika:
W myśl art. 32 ust 2 i 3. ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu
Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, osoba zajmująca kwaterę lub lokal
mieszkalny ponosi koszty zużycia urządzeń technicznych oraz robót
malarskich.
Koszty te obliczane są wg protokołów z przekazania oraz zwolnienia lokalu.
Jednak zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 2002.03.26 (III CZP 14/02
Biul. SN 2002/3/10), obowiązek ponoszenia kosztów zużycia urządzeń
technicznych oraz kosztów wykonania robót malarskich w kwaterze stałej (art. 32 ust. 3 w zw. z art. 32 ust. 2 powołanej wyżej ustawy oraz § 24 ust. 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 maja 1996 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej) nie przechodzi na spadkobierców osoby uprawnionej, zajmującej kwaterę do chwili śmierci. W związku z tym, żądanie pokrycia kosztów remontu wydaje się być bezzasadne.
Warto zwrócić uwagę, że aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie praw
lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, nie zawiera już wyłączenia w stosunku do lokali będących w dyspozycji jednostek
organizacyjnych podlegających Ministerstwu Obrony Narodowej – wyłączenie takie znajdowało się w art. 2 poprzedniej ustawy. Należy stąd wnioskować, że będzie ona miała zastosowanie także w przypadku lokali będących w dyspozycji WAM.
Zgodnie z art. 18 ustawy o ochronie praw lokatorów, osoba zajmująca lokal
bez tytułu prawnego zobowiązana jest do uiszczania (co miesiąc) odszkodowania do dnia opróżnienia lokalu. Co do zasady, wysokość odszkodowania, powinna odpowiadać wysokości czynszu jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu.
W sytuacji, gdy odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel
może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego.