Stosunek pracy?


Czy istnieje realna szansa udowodnienia przed Sądem Pracy, ze umowa współpracy z firmą X SA oparta o prowadzenie wlasnej niezaleznej dzialalnosci gospodarczej byla fikcją?

Odpowiedź prawnika:

Można tu tylko doradzić, co trzeba udowodnić, aby sąd mógł uznać dany stosunek za stosunek pracy. Otóż stosunek pracy charakteryzuje się kilkoma cechami:
– odpłatność – pracodawca w zamian za świadczenie pracy wynagradza pracownika pieniężnie,
– umowne podporządkowanie – pracownik podlega faktycznie władztwu pracodawcy, pracodawca wyznacza pracownikowi zakres obowiązków, wystosowuje do pracownika wiążące polecenia i wskazówki, określa czas i miejsce wykonywania pracy. Ta cecha (stałe i faktyczne podleganie wskazówkom pracodawcy) ma zwykle charakter decydujący. Jeśli druga strona nie podlegała wskazówkom zleceniodawcy, sama decydowała o czasie pracy, sposobie jej wykonywania, w braku umowy o pracę nie można uznać takiego stosunku prawnego za stosunek pracy.

Stosunek pracy definiuje art. 22 kodeksu pracy:

Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.