Jakie są skutki ugody przed Sądem w sprawie o podział majątku dorobkowego. Czy można taką ugodę zaskarżyć ? Jaka powinna być treść ugody i czy strony mogą dowolnie ją kształtować?


Odpowiedź prawnika:

Prawo rodzinne jest częścią prawa cywilnego, toteż w rzeczonym przypadku zastosowanie będzie miał kodeks postępowania cywilnego, a konkretniej (w sprawie ugody) dział II rozdział 1 – postępowanie pojednawcze. Zgodnie więc z art. 184 kpc ugoda jest dopuszczalna, niemniej jednak sąd uzna ją za niedopuszczalną, jeśli jej treść jest niezgodna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo rażąco narusza usprawiedliwiony interes jednej ze stron. Powyższa regulacja jest jedyną prawną regulacją w kpc dotyczącą treści ugody i właśnie tą regulacją należy się kierować. Poza tymi ograniczeniami strony mogą dowolnie kształtować jej treść, z resztą zawierają ją ustnie przed sądem i zostaje ona następnie wciągnięta do protokołu i to sąd nadaje jej wyartykułowaną pisemnie formę.
Jeśli chodzi o możliwość zaskarżenia ugody, to kpc nie wspomina o niemożności wniesienia apelacji od ugody. Przeciwnie, ugoda ma moc wyroku sądu i jako taka podlega apelacji. Niemniej jednak prawdopodobieństwo jej uznania przez sąd odwoławczy jest nikła, gdyż sąd zbada ugodę pod kontem wymienionych wyżej wymogów i to już wyklucza istnienie wielu bezwzględnych przesłanek odwoławczych. Poza tym ugoda jest zgodną wolą obu stron i nie bardzo jest sens zgadzania się na określone rozwiązania, aby je potem zaskarżać.