Czy jest możliwe umorzenie sadowego nakazu zapłaty należności ?


Otrzymałem sądowy nakaz zapłaty należności na rzecz PKP. Jestem bezrobotny, mieszkam z rodzicami, nie
jestem w stanie zapłacic kosztów postępowania sadowego wraz z należnościa na rzecz powoda.
Czy istnieje możliwość ubiegania się o całkowite/częściowe umorzenie lub odroczenie zapłaty albo rozłożenie płatności na raty.

Odpowiedź prawnika:

Umorzenie nakazu zapłaty wydanego przez Sąd nie jest możliwe, gdyż nakaz ten jest prawomocny i tylko wierzyciel (PKP) może dysponować zasądzoną kwotą.
Powinien dogadać się z wierzycielem , czyli PKP , że spłaci Pan należność np. w kilku ratach o odroczonych płatnościach oraz że zrezygnują z odsetek. Może Pan napisać podanie – prośbę i przedstawić swoją sytuację jw. Myślę, że wierzyciel powinien na to pójść, gdyż da mu to szansę odzyskania pieniędzy. Lepsze to niż prowadzenie bezskutecznej egzekucji. A dla Pana korzyścią będzie to, że nie będzie Pana ścigał Komornik. Tym bardziej , że należność zasądzona w orzeczeniu sądowym może być dochodzona do 10 lat.
Co do umorzenia kosztów postępowania sądowego to jeśli zostały one zasądzone od Pana na rzecz PKP- to należy postąpić jw. Jeśli zaś Sąd nakazał ściągnąć w/w koszty od Pana na rzecz Skarbu Państwa (bo powód był zwolniony od kosztów sądowych) , to musi się Pan z wnioskiem o umorzenie zwrócić do Prezesa Sądu. Rozłożenie na raty jest bardziej prawdopodobne, no ale może Pan spróbować z umorzeniem (poniżej w dziale wzory pism załączam wzór wniosku).