Czy – jeżeli pracownik oprócz zasadniczego stanowiska w umowie o pracę ma dodatkowo dopisane stanowisko członka zarządu w sp. z o.o., w której jest zatrudniony – ma prawo żądać od pracodawcy rozliczenia nadliczbowych godzin pracy ?
Czy wypowiedzenie przez pracodawcę tejże umowy o pracę skutkuje także jednocześnie odwołaniem z funkcji członka zarządu oraz czy pracownik ma prawo w trybie natychmiastowym zrezygnować z tejże funkcji, do kogo powinna być zaadresowana taka rezygnacja i czy wiąże się to z jakimiś konsekwencjami dla pracownika ?
Odpowiedź prawnika:
Pracownik będący jednocześnie członkiem zarządu spółki z o.o. może dochodzić roszczeń ze stosunku pracy na zasadach uregulowanych przepisami prawa pracy. Jednak wątpliwe jest czy członkowi zarządu spółki z o.o. przysługują w ogóle roszczenia o zapłatę dodatkowego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Zgodnie bowiem z art.135 § 1 k.p pracownikowi zarządzającemu w imieniu pracodawcy zakładem pracy nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych. Wypowiedzenie pracownikowi będącemu członkiem zarządu sp. z o.o. umowy o pracę może skutkować automatycznym odwołaniem go z funkcji członka zarządu spółki, gdy tak stanowi umowa spółki. Natomiast gdy nie zawiera ona odrębnych od postanowień k.s.h. uregulowań w tym zakresie, członek zarządu może być odwołany tylko uchwałą wspólników (wynika to z art. 201 § 4 k.s.h.). Członek zarządu sp. z o.o. może zrezygnować z pełnionej funkcji w każdym czasie-wniosek z art. 202 § 5 k.s.h. w zw. z art. 746 § 2 i § 3 k.c. Do złożenia rezygnacji przez członka zarządu spółki z o.o. stosuje się bowiem przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez dającego zlecenie. Należy dodać, ze powołane powyżej przepisy mają zastosowanie gdy umowa spółki lub uchwała wspólników nie stanowi inaczej. Członek zarządu spółki z o.o. składa rezygnację z pełnionej funkcji w drodze ustnego lub pisemnego oświadczenia woli składanego wobec wspólników na zgromadzeniu wspólników.