Czy moge kupic mieszkanie, ktore ma zakladaną ksiege wieczysta? Znalazlam mieszkanie, ktore mi sie podoba i chce je kupic. Jest problem nastepujacego rodzaju: mieszkanie kiedys bylo sluzbowe – policyjne. Potem blok przejela administracja miasta. MIeszkania mozna wykupic od administracji. To, ktore ja chce kupic nie jest wykupione, ale obecny wlasciciel je wykupi (i od razu bedzie zakladana ksiega wieczysta do mieszkania), a potem w szybkim czasie mi sprzeda. Moje pytanie: czy moze sprzedac mieszkanie bez zadnych problemow? Do mieszkania bedzie przeciez w trakcie tworzenia ksiega wieczysta (na ktora czeka sie okolo pol roku – tak mi sie wydaje), wiec czy w trakcie tworzenia KW moze zmienic sie wlasciciel mieszkania.
Odpowiedź prawnika:
Księga wieczysta nie jest konieczna, aby można było kupić mieszkanie. Obowiązuje w polskim prawie generalna zasada, że wpis do księgi wieczystej ma charakter deklaratoryjny, nie obowiązuje u nas bowiem zasada powszechności ksiąg wieczystych w znaczeniu, że np. do rozporządzenia nieruchomością konieczny jest wpis w księdze wieczystej. Wpisy danych ustalających stan prawny nieruchomości mają znaczenie ujawniające (deklaratywne), same nie tworzą prawa ani nie sanują jego braku. Wyjątek co do tych zasad mogą oczywiście przewidywać przepisy szczgólne. Nadają one wtedy wpisom do księgi wieczystej charakter konstytutywny, co oznacza, że dane prawo powstanie, ustanie czy ulegnie zmianie dopiero z chwilą wpisu do księgi wieczystej. Przykładowo jedynie można wymienić:
– powstanie, przeniesienie użytkowania wieczystego,
– ustanowienie odrębnej własności lokali,
– przeniesienie ograniczonego prawa rzeczowego (np. służebności, prawa użytkowania) ujawnionego w księdze wieczystej, o ile przepis szczególny nie stanowi inaczej,
– ustanowienie hipoteki.
Ogólnie można więc stwierdzić, że nie powinno być żadnych problemów z nabyciem mieszkania, pomimo, że nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej.