Czy po rozwodzie, kiedy zawrę nowy związek małżeński i zmieni się moja sytuacja materialna (dochód żony) była małżonka może żądać podwyższenia alimentów?


Czekam na uprawomocnienie się wyroku w sprawie rozwodowej (bez orzekania o winie) i w niedługim czasie planuję zawarcie nowego związku małżeńskiego. Czy po zawarciu ślubu z nową małżonką zmieni się mój status materialny wobec wysokości alimentów? Czy jeśli ja otrzymuję jedynie rentę a nowa małżonka pracuje, czy zmienia to sytuację? Mamy zamiar mieć dzieci, kupić mieszkanie na kredyt etc., czy mój dochód może być również dzielony na moje nowe wspólne gospodarstwo?

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Co ważne, żądanie takie może być realizowane jedynie w drodze powództwa. Przez zmianę stosunków należy rozumieć sytuację, w której nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej byłej żony, zwiększyły się jej usprawiedliwione potrzeby (np. na skutek choroby) lub zmniejszyły możliwości zarobkowania. Znaczenie będzie miało również istotne zwiększenie Pańskich możliwości zarobkowych i majątkowych. Okoliczność zawarcia nowego związku małżeńskiego, a tym samym możliwości zarobkowe nowej małżonki, nie powinny mieć jednak znaczenia. Wynika to z osobistego charakteru obowiązku alimentacyjnego, który na Panu spoczywa.
Warto zaznaczyć, że żądanie zmiany obowiązku alimentacyjnego na podstawie art. 138 KRO przysługuje również zobowiązanemu do świadczeń. Tak więc, w razie pogorszenia własnej sytuacji majątkowej (możliwości zarobkowych) może Pan domagać się obniżenia alimentów lub skrócenia okresu, w którym powinien Pan je płacić. Z uwagi na to, że częstą praktyką jest ustalanie wysokości alimentów poprzez ich procentowe określenie, zmiana wysokości zarobków automatycznie przekłada się na zmianę wysokości alimentów.
Na koniec zaznaczyć należy, że zgodnie z art. 60§3 KRO, po upływie 5 lat obowiązek świadczenia alimentacyjnego wygasa. Może zostać jednak sądownie przedłużony. Obowiązek alimentacyjny wygaśnie ponadto w razie zawarcia przez byłą małżonkę kolejnego związku małżeńskiego.