Wystąpiłam do sądu o podwyższenie alimentów na moje dwie córki. Maż, który mieszka i pracuje w Niemczech wziął w Polsce adwokata, który w jego imieniu wystąpił do sądu o odrzucenie mojego pozwu i obciążenie mnie kosztami sądowymi. Czy sąd może obciążyć mnie? W chwili ustalania alimentów pracowałam od dwóch lat nie pracuje. Dzieci są w wieku 9 i 6 lat. Czy sąd będzie żądał od byłego męża zaświadczenia o wysokości zarobków? Adwokat twierdzi, że mąż jest biedny i nie stać go na płacenie wyższych alimentów. Jest to nieprawda. Mnie nie stać na adwokata. Nie wiem czy sama potrafię coś wywalczyć.
Odpowiedź prawnika:
Kwestię ustalenia wysokości zarobków męża i potrzeb dzieci oceni oczywiście sąd na podstawie przedstawionych dowodów. Zwykle sąd chcąc ustalić zarobki jednego z uczestników postępowania sprawdza dokumenty świadczące o wysokości poborów. Adwokat może oczywiście wiele pomóc w dochodzeniu swych praw, jednakże nie jest on niezbędny, nie występuje tu przymus adwokacki i można z powodzeniem samodzielnie dochodzić podwyższenia alimentów. Jeśli chodzi o obciążenie kosztami postępowania sądowego, zacytować należy poniższe przepisy:
Art. 98. § 1. Strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
§ 2. Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem lub radcą prawnym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.
§ 3. Do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony.
Art. 99. Stronom reprezentowanym przez radcę prawnego lub rzecznika patentowego zwraca się koszty w wysokości należnej według przepisów o wynagrodzeniu adwokata.
Art. 102. W wypadkach szczególnie uzasadnionych sąd może zasądzić od strony przegrywającej tylko część kosztów albo nie obciążać jej w ogóle kosztami.