Praca niepełnosprawnych


Jestem zatrudniony w zakładzie pracy chronionej. Czy zmieniły się przepisy dotyczące czasu pracy dla dawnej II i III grupy? Ponadto czy osoba niepełnosprawna może być zatrudniona w godzinach nocnych? – JOLANTA ze Świecia.

Odpowiedź prawnika:

Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych nie uległy zmianie. Określa je ustawa z 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 123, poz.776 ze zm.). Czas pracy osoby zaliczonej do:
– lekkiego stopnia niepełnosprawności – nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo,
– znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności – 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.
Powyższy wymiar czasu pracy obowiązuje od dnia następującego po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności i nie powoduje obniżenia wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, odpowiadające osobistemu zaszeregowaniu lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, przy przejściu na wskazane normy czasu pracy, ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.
Ponadto osoba niepełnosprawna, niezależnie od stopnia niepełnosprawności, nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.
Przedstawionych reguł nie stosuje się jednak:
– do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
– gdy, na wniosek pracownika, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (koszty tych badań ponosi pracodawca).
Innym uprawnieniem osób niepełnosprawnych jest prawo do 30 minut przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek, która podlega wliczeniu do czasu pracy.
Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje także dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego dana osoba nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia jej do jednego z tych stopni niepełnosprawności.

Gazeta Pomorska