Komu przysługuje odprawa?


Jestem zatrudniony w małym zakładzie pracy (20 pracowników, w ostatnim roku 10 pracowników) na czas nieokreślony od ponad 10 lat. Jakie warunki muszą być spełnione, abym przy rozwiązaniu umowy o pracę otrzymał odprawę ?

Odpowiedź prawnika:

Uzupełniając odpowiedź z dnia 26.03.2003 r. w sprawie odpraw należy dodać, że odprawa przysługuje także w przypadkach gdy dotyczy mniejszej grupy ludzi niż 10% w zakładach pracy zatrudniających do 1.000 pracowników lub mniejszej niż 100 pracowników w zakładach pracy zatrudniających powyżej 1.000 pracowników (reguluje to art. 10 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy – jego treść znajduje się poniżej ). Czyli nie jest ważna liczba zwalnianych pracowników, możliwe jest nawet zwiększenie zatrudnienia, ważne jest, żeby wyłączną przyczyną były przyczyny ekonomiczne lub zmiany organizacyjny, produkcyjne albo technologiczne, w tym także, gdy zmiany te następują w celu poprawy warunków pracy lub warunków środowiska naturalnego (te przyczyny są określone w art. 1 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy). Czyli jeżeli Pańska sytuacja spełnia przesłanki określone w art. 10, to przysługuje Panu odprawa.
Art. 10. 1. Przepisy ustawy, z wyjątkiem art. 2-4, mają odpowiednie zastosowanie także w razie podejmowania przez kierownika zakładu pracy indywidualnych decyzji o zwalnianiu pracowników z przyczyn wymienionych w art. 1 ust. 1, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy, a zwolnienia w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące obejmują nie więcej niż 10% załogi w zakładach pracy zatrudniających do 1.000 pracowników lub nie więcej niż 100 pracowników w zakładach pracy zatrudniających powyżej 1.000 pracowników, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2-5.
2. Przy wypowiadaniu pracownikom stosunków pracy, a także warunków pracy i płacy, przepisy art. 38 Kodeksu pracy mają zastosowanie , z zastrzeżeniem przepisów ust. 3.
3. Rozwiązanie stosunku pracy w drodze wypowiedzenia z pracownikami, których stosunek pracy podlega szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem z mocy przepisów Kodeksu pracy lub przepisów szczególnych, może nastąpić pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. W razie niezgłoszenia sprzeciwu w tym terminie przez organizację związkową, kierownik zakładu pracy podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania stosunku pracy.
4. Pracownikom, o których mowa w ust. 3, kierownik zakładu pracy może wypowiedzieć warunki pracy i płacy, jeżeli z przyczyn określonych w art. 1 ust. 1 nie jest możliwe dalsze ich zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy.
5. Jeżeli w wyniku wypowiedzenia warunków pracy i płacy następuje obniżenie wynagrodzenia pracowników, o których mowa w ust. 4, uprawnienie do dodatku wyrównawczego przysługuje w zakresie i na zasadach przewidzianych w art. 5 ust. 4 i w art. 6.