Broń pneumatyczna


Czy istnieje jakiekolwiek orzeczenie NSA na temat broni pneumatycznej z lufą gładką, która w myśl ustawy " O broni i amunicji" z 20 maja 1999 nie jest bronią? Jak traktować wypadki postrzeleń z tego typu urządzeń i jak kwalifikować je prawnie?

Odpowiedź prawnika:

Bronią pneumatyczną w myśl ustawy o broni i amunicji  jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy gwintowanej albo z elementu ją zastępującego, a przez to do rażenia celów na odległość.

Taka definicja legalna z ustawy zawiera element "lufy gwintowanej lub elementu ją zastępującego", wydawać by się więc mogło, iż broń pneumatyczna z lufą gładką bronią pneumatyczną nie jest. Nie udało mi się jednak znaleźć żadnego orzecznictwa na ten temat. Wydaje mi się, iż chodzi tu m.in. o wiatrówki, na które nie jest obecnie pozwolenie w myśl ustawy, należałoby jednak poprosić o opinię specjalistę zajmującym się taką bronią.

Broń pneumatyczną można posiadać na podstawie pozwolenia na broń wydanego przez właściwego ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanej osoby lub siedzibę zainteresowanego podmiotu komendanta powiatowego Policji, a w przypadku żołnierzy zawodowych – na podstawie pozwolenia wydanego przez właściwy organ wojskowy.

Ilekroć w ustawie jest mowa o broni, należy przez to rozumieć również broń pneumatyczną.

Jeśli chodzi o ocenę postrzeleń z broni pneumatycznej, odesłać należy do kodeksu karnego. Skutkiem postrzelenia z takiej broni może być w szczególności uszczerbek na zdrowiu (różne rodzaje), stworzenie zagrożenia życia i zdrowia, a nawet spowodowanie śmierci (nieumyślne) lub nawet zabójstwo. Można jeszcze dodać, że broń pneumatyczna nie jest bronią palną w rozumieniu kodeksu karnego, gdyż nie wykorzystuje do wystrzeliwania pocisku siły sprężonych gazów, któe powstały na skutek spalania materiału miotającego (najczęściej prochu). Wpływa to na fakt, że ewentualny zabójca z broni pneumatycznej podlega pod artykuł 148 KK (przestępstwo w postaci podstawowej) a nie podpada pod art. 148 par. 2 punkt 4 (przestępstwo zabójstwa w postaci kwalifikowanej). Oczywiście popełnienie wymienionych czynów pociągać też może za sobą odpowiedzialność cywilną sprawcy.

Orzecznictwo NSA pojawiać się będzie na skutek skarg do tego sądu, składanych najczęściej na odmowne decyzje właściwych organów w sprawie wydania pozwolenia na broń (albo też jego cofnięcia). Są one publikowane bardzo rzadko, gdyż polegają jedynie na podciągnięciu danego stanu faktycznego pod dany przepis ustawy, pozwalający lub nakazujący odmowę wydania pozwolenia na broń oraz oczywiście wykładnię tych przepisów.