Chcialbym szerszych informacji odnosnie wynajmowania lokalu w prywatnej kamienicy w woj. łódzkim, tzn. ile powinien wynosic czynsz za 70 metrowe mieszkanie oraz ile trzeba czekac na zameldowanie stale i czy wlasciciel ma prawo mnie nie zameldowac?
Odpowiedź prawnika:
Wysokość czynszu ustalają w zasadzie dowolnie strony umowy. Wpływ na wysokość czynszu ma oczywiście popyt i podaż oraz wiele innych czynników. Jeśli wysokość czynszu wydaje się za wysoka, nie ma oczywiście obowiązku zawierania umowy najmu na niekorzystnych finansowo warunkach i nie pozostaje nic innego jak poszukać innej oferty. Zakładam oczywiście, że mieszkanie w opisanej kamienicy nie jest byłym mieszkaniem komunalnym, a Pan/Pani czy rodzina nie ma tzw. dawnego przydziału administracyjnego, tam rzeczywiście przepisy określają maksymalne wysokości podwyżek czynszu dokonywanych przez właścicieli, co ostatnio zostało jednak znacząco zliberalizowane przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. W Sejmie trwają cały czas prace nad uregulowaniem tej sytuacji. Jeśli chodzi o meldunek, to w myśl ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych:
Wynajmujący, najemca, osoba, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, lub właściciel lokalu jest obowiązany potwierdzić fakt pobytu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 2 miesiące, a ponadto właściciel (zarządca) budynku jest obowiązany wskazać, czy osobie tej przysługuje uprawnienie do przebywania w lokalu, w którym ma nastąpić zameldowanie.
Osoby wymienione wyżej są obowiązane do zawiadamiania właściwego organu gminy o stałym lub czasowym pobycie innej osoby w ich lokalach (pomieszczeniach) oraz o opuszczeniu przez nią tego lokalu (pomieszczenia), jeżeli osoba ta nie dopełniła obowiązku meldunkowego. Zawiadomienie powinno być dokonane niezwłocznie po upływie terminu określonego do wykonania obowiązku meldunkowego.
Wynajmujący nie może więc odmówić zameldowania najemcy w wynajmowanym mieszkaniu. Pamiętać jednak trzeba, że fakt zameldowania nie stwarza żadnych praw dal najemcy (dla Pana/Pani) – jest jedynie formalnym, administracyjnym potwierdzeniem przebywania w danym lokalu, jest jedynie formą stwierdzenia stanu faktycznego. Nie stwarza w szczególności prawa do pobytu w danym lokalu.