Czy można uchylić zapisy zawarte w akcie notarialnym? Osoba podpisująca akt nie przeczytała go osobiście. Akt został odczytany przez notariusza. Zainteresowany nie uprzedził notariusza, że ma kłopoty ze słuchem (choroba zawodowa potwierdzona rentą inwalidzką).
Po przeczytaniu w domu treści aktu zainteresowany stwierdził, że zapisy o służebnościach (z wpisem do księgi wieczystej) są dla niego bardzo niekorzystne. Następnego dnia zgłosił to notariuszowi. Ten stwierdził, że do zmiany aktu potrzeba zgody obu stron i zmiany wymagać będą dodatkowych opłat. Druga strona uzyskała tak korzystne warunki, że nie będzie jej interesem zmiana aktu. Czy nie ma innej możliwości podważenia podpisanego przed notariuszem aktu, jeśli zainteresowany następnego dnia po podpisaniu zgłosił zastrzeżenia notariuszowi i udokumentował swoje problemy ze słuchem? Czy wiąże się tp z dodatkowymi kosztami? W jakim terminie można zmienić treść aktu (mijają już 2 tygodnie).
Odpowiedź prawnika:
Akt notarialny jest jedynie formą czynności prawnej( w tym przypadku chodzi prawdopodobnie o umowę ustanowienia służebności). Tak wiec aktu notarialnego nie można "unieważnić". Można jedynie stwierdzić nieważność czynności prawnej objętej tym aktem w drodze powództwa o stwierdzenie nieważności czynności prawnej na podstawie art.58 k.c.(czynność prawna sprzeczna z ustawą, mająca na celu obejście ustawy oraz sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest nieważna).
Istnieje również możliwość wzruszenia czynności prawnej(czyli jej unieważnienia ze skutkiem wstecznym) z powodu wad oświadczeń woli. W przedstawionych okolicznościach w grę mógłby wchodzić błąd istotny co do treści czynności prawnej-art.84 k.c.
Z faktów wynika, że notariusz powiedział stronie o możliwości zmiany umowy. Zgodnie z art.248 par.1 do zmiany treści ograniczonego prawa rzeczowego potrzebna jest m.in. umowa między stronami(a umowa wymaga zgodnych oświadczeń woli stron). Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego zgodnie z art.77 k.c. stosowanym przez analogię zgodnie z orzecznictwem SN (jeżeli czynność prawna została zawarta w formie pisemnej szczególnej, jej zmiana również musi nastąpić w takiej formie) Za sporządzenie czynności notarialnych notariusz pobiera opłaty zwane taksą notarialną. Ich wysokość jest uzależniona od wartości przedmiotu umowy. Taksę notarialną reguluje Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 Kwietnia 1991 r.(Dz. U.1991 r., nr 33, poz.146). Proszę przejrzeć nasz dział – opłaty.