Odpowiedź prawnika:
a) Zgodnie z par.2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 V 1996 r. (Dz. U.96, nr 60,poz.282) w sprawie szczególowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i sprostowania wydanym na podstawie art.97par.4 k.p. pracodawca wydaje świadectwo pracy pracownikowi albo osobie przez niego upoważnionej na piśmie w dniu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy (par.2 ust.1 rozporządzenia). Od tej zasady jest wyjątek-wg. par.2 ust.2 rozporządzenia, jeżeli pracodawca nie może wydać świadectwa pracy w przedstawionym wyżej terminie przesyła go pracownikowi lub upoważninej osobie w terminie 7 dni od dnia ustania stosunku pracy za pomocą poczty lub w inny sposób.
b) Sytuacja u opisana w drugiej części pytania uregulowana jest w art. 23 1 k.p. Jest to faktyczne i prawne przejście zakładu pracy na innego pracodawcę na podstawie prywatnoprawnych i publicznoprawnych stosunków prawnych. Zgodnie z wyżej wymienionym artkułem przejście zakładu pracy następuje z mocy samego prawa. Na mocy art. 23 1 par.1 k.p. nowy pracodawca wstępuje automatycznie z mocy prawa w uprawnienia i obowiązki poprzedniego pracodawcy. Tak więc w wyniku przejęcia zakładu pracy przez nowego pracodawcę po stronie pracowników nic się nie zmienia tzn. wykonują oni pracę na podstawie dotychczasowych umów o pracę. Zgodnie z art. 23 1 par. 3 k.p. pracodawca powinien poinformować na piśmie pracowników o planowanym przejściu zakładu pracy i o wynikających stąd skutkach dla stosunków pracy.
3)Zgodnie z art. 101 1 par.1 k.p. zakaz konkurencji to przewidziany w umowie o zakazie konkurencji zakaz prowadzenia działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy w czasie trwania stosunku pracy oraz zakaz świadzczenia pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu podmiotu prowadzącego taką działalność. Gdy pracodawca poniesie szkodę z tytułu naruszenia umowy o zakazie konkurencji może on dochodzić odszkodowania na podstawie przepisów o odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy (art.114-122 k.p.). Każda umowa o zakazie konkurencji określa podmiotowy, przedmiotowy i geograficzny zakres obowiązywania zakazu konkurencji.
Zakaz konkurencji pracownika z pracodawcą może obowiązywać również po ustaniu stosunku pracy w razie zawarcia odpowiedniej umowy-art.102 2 k.p.(przesłanką tej umowy jest dostęp pracownika lub pracodawcy do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę).
Zakaz konkurencji jest również regulowany innymi przepisami:tj. art.42 ustawy z dnia 25 IX 1981 o przedsiębiorstwach państwowych(Dz. U. z 1991, nr 18, poz.80 ze zm.), art. 56 par. 3 ustawy z dnia 16 IX 1982- Prawo Spółdzielcze ( Dz. U. z 1994 r., nr 90, poz.4), przepisami ustawy z dnia 16 IV 1993 o zwalczniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 1993 r., nr 47, poz.211 ze zm.) oraz art. 211 i 380 k.s.h.