Czy osoba składająca pozew rozwodowy, czyli powód, może być winnym rozpadu małżeństwa i czy ja, jako pozwana ale nie winna rozpadu małżeństwa coś po, takim orzeczeniu winy zyskuję?


Odpowiedź prawnika:

Czy osoba składająca pozew rozwodowy, czyli powód, może być winnym rozpadu małżeństwa i czy ja, jako pozwana ale nie winna rozpadu małżeństwa coś po, takim orzeczeniu winy zyskuję? Kiedy stosuje się rozwód z orzeczeniem winy a kiedy z zaniechaniem takiego orzeczenia? Jakie może być uzasadnienie w pozwie rozwodowym, skoro nie mamy dzieci (ja nie mogę mieć), skoro mój mąż nagle stwierdził, po 4 latach i 3 m-cach małżeństwa, że on mnie już nie darzy uczuciem, skoro od prawie 6 m-cy nie ma pożycia małżeńskiego, a on praktycznie nocuje cały czas poza
domem.

Rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia , chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód, albo, że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Sąd oddali powództwo o rozwód, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny, a małżonek niewinny nie wyraża zgody na rozwód.
Zgodnie z art. 57 k.r.o sąd orzekając rozwód orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Za winnego rozkładu pożycia może być uznany ten, który swoim zachowaniem rozkład ów spowodował. Dotyczy to takich zachowań jak: pijaństwo, zdrada, opuszczenie rodziny i jej zaniedbywanie, agresja wyrażająca się zarówno w słowach i czynach.
Jednakże na zgodny wniosek małżonków sąd zaniecha orzekania o winie.
Jeśli chodzi o korzyści pani z orzeczenia winy męża to dotyczyć one mogą ewentualnych alimentów od męża. Prawo do alimentów zachowuje małżonek nie ponoszący winy za rozkład pożycia.
Małżonek , który nie został uznany za winnego ( rozwód bez orzekania o winie) , ma prawo żądać alimentów od drugiego małżonka , jeżeli znajduje się w niedostatku. Zakres tego obowiązku, uzależniony od potrzeb uprawnionego i możliwości zobowiązanego trwa 5 lat od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego (art. 60 § 2 kro).
,, Małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczynić się w odpowiednim zakresie do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, choćby ten nie znajdował się w niedostatku.’
Obowiązek ten ma na celu wyrównanie stopy życiowej małżonka niewinnego, nawet jeśli rozwód nie pociągnął za sobą istotnego pogorszenia jego sytuacji materialnej i nie jest ograniczony w czasie. Trwa aż do śmierci małżonka niewinnego lub zawarcia nowego małżeństwa.