Czy wobec syna żony mam władzę rodzicielską, skoro go razem wychowujemy, czy biologiczny ojciec może sprzeciwić się moim decyzjom np. o wyborze szkoły itp. Kto ma w tej sytuacji więcej do powiedzenia. Chciałbym syna żony przysposobić ale jego ojciec raczej zgody nie wyrazi. Czy w takiej sytuacji istnieje inna możliwość poza pozbawieniem go władzy rodzicielskiej(co jest mało prawdopodobne gdyż dba o pozory- nie uchyla się od płacenia alimentów, spotyka się z dzieckiem dwa razy w tygodniu po dwie trzy godziny w zasadzie wieczorami, co jest dla dziecka uciążliwe – weekend cyt. "mam dla siebie".
Czy zmiana nazwiska syna żony na moje jest możliwa bez przysposobienia w sytuacji gdy nosi on nazwisko biologicznego ojca, ale nie od początku. Żona zmieniła nazwisko syna z panieńskiego na biologicznego ojca po kilku miesiącach pod presją środowiska. Czy w tej sytuacji potrzebna jest zgoda biol. ojca?
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art.93 par.1 k.r.i o. władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika w jaki sposób ustalono ojcostwo dziecka (czy ojciec uznał dziecko w trybie przepisów art.74-83 k.r.io., czy nastąpiło sądowe ustalenie ojcostwa zgodnie z art.84-85 k.r.io.). Gdy ojcostwo ustalono w wyroku ustalającym ojcostwo, wówczas zgodnie z art.93 par.2 k.r.io. władza rodzicielska przysługuje ojcu wtedy, gdy przyzna mu ją sąd w wyroku ustalającym ojcostwo albo w wydanym później postanowieniu. W razie uznania małoletniego dziecka ojcu dziecka przysługje ex lege władza rodzicielska, na którą składają się : piecza nad osobą dziecka (troska i starania o dobro dziecka), reprezentacja dziecka, piecza nad majątkiem dziecka i zarząd tym majątkiem. Zgodnie z art. 97 par.1 k.r.io. każde z rodziców jest uprawnione i zobowiązane do wykonywania władzy rodzicielskiej. O istotnych sprawach dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie (taką istotna sprawą dziecka jest wybór szkoły dla niego), natomiast w braku porozumienia między nimi rozstrzyga sąd opiekuńczy. Tak więc biologiczny ojciec dziecka, któremu przysługuje władza rodzicielska może sprzeciwić się decyzjom męża matki dziecka. Mąż matki-aby przysposobić dziecko- musiałby uzyskać zgodę biologicznego ojca dziecka (art.119 par.1 k.r.io.), chyba że został on pozbawiony władzy rodzicielskiej albo porozumienie z nim napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. W przypadku, gdy ojcostwo zostało ustalone przez sąd i ojcu nie została przyznana władza rodzicielska jego zgoda nie jest potrzebna do przysposobienia. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie ma podstaw do pozbawienia biologicznego ojca władzy rodzicielskiej (zgodnie z art. 111 par.1 k.r.io. przesłankami dp pozbawienia władzy rodzicielskiej są:trwała przeszkoda, nadużywanie władzy rodzicielskiej, rażące zaniedbywanie obowiązków względem dziecka). Zgodnie z orzecznictwem SN nadużyciem władzy rodzicielskiej nie jest brak zgody biologicznego ojca na przysposobienie dziecka przez męża jego matki, nawet gdy dziecko jest należycie wychowywane przez ojczyma. K.r.io. w art.90 par.1 daje możliwość nadania małoletniemu dziecku nazwiska męża matki, jednak zgodnie z paragrafem tego artykułu nadanie dziecku nazwiska męża matki nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca, chyba że nazwisko ojca zostało nadane w drodze sądowego ustalenia ojcostwa.