Do kogo odwołać się na odmowną decyzję burmistrza?


Stałem się współwłaścicielem działki rolnej w centrum miasta lecz nie posiada ona drogi dojazdowej w jednym miejscu graniczy ona z gruntami miasta i kiedyś w latach 70 istniała tam droga gruntowa chciałem wykupić od miasta pas gruntu lecz burmistrz odmówił działka miasta jest niezabudowana i obecnie jest tam targowisko.

Odpowiedź prawnika:

Jeśli uważa Pan, że organ gminy (miasta) wydał niesłuszną decyzję z zakresu administracji publicznej, przysługuje na to rozstrzygnięcie środek odwoławczy – odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Burmistrz w treści swojej decyzji powinien był o tym poinformować – do kogo i w jakim terminie od decyzji przysługuje odwołanie. Na decyzję wydaną przez SKO przysługiwać będzie jeszcze skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W podanym stanie faktycznym jednakże samorząd terytorialny (gmina) występuje nie jako organ władzy publicznej, lecz jako równorzędny podmiot, tak więc stosunki między nim a Panem/Panią wyznacza prawo cywilne. W razie sporu więc właściwy będzie sąd powszechny, tam też należy kierować ewentualny pozew. Wydaje się, że w podanym stanie faktycznym oprzeć można swoje żądania na art. 145 kodeksu cywilnego, który brzmi:

Art. 145 § 1. Jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
§ 2. Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
§ 3. Przeprowadzenie drogi koniecznej powinno uwzględniać interes społeczno-gospodarczy.