Czy komornik może zając mi zasiłek przedemerytalny jeśli brutto wynosi on 800 złotych?


Podżyrowałem pożyczkę znajome jak jeszcze pracowałem. Teraz jestem za zasiłku i mam na utrzymaniu jeszcze córkę. Czy komornik może zająć mi ten zasiłek. Słyszałem, ze jest przepis prawny, że nie można zajmować zasiłków. Nadmieniam, że jej mąż pracuje i zarabia więcej niż ja mam zasiłku. Proszę o jak najszybszą odpowiedź.

Odpowiedź prawnika:

Kodeks postępowania cywilnego normując postępowanie egzekucyjne w art. 833 § 4 stanowi, że świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym podlegają egzekucji w zakresie określonym w tych przepisach. Zasiłek emerytalny jest tzw. zaopatrzeniem emerytalnym, zatem po pierwsze należy ustalić, na jakiej podstawie prawnej przyznano zasiłek przedemerytalny tzn. wg. przepisu, jakiej ustawy czy rozporządzenia. Następnie odnaleźć przepis dot. ograniczeń egzekucji z tego świadczenia.
Jedynie dla przykładu należy wspomnieć, iż ustawa z dnia 14 grudnia 1982 r. o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.* (Dz. U. z dnia 18 grudnia 1982 r.) w art. 109. 1. ogranicza egzekucję stanowiąc, iż świadczenia pieniężne podlegają egzekucji na zaspokojenie:
1) świadczeń alimentacyjnych – w trzech piątych częściach,
2) należności związanych z kosztami utrzymania w domach pomocy społecznej – w trzech czwartych częściach,
3) innych należności – w jednej czwartej części.
Wprowadza tym samym ograniczenia w egzekucji ze świadczeń na tzw. utrzymanie konieczne dłużnika i jego rodziny. Pozostając tym samy w zgodzie z generalną zasadą wyrażoną w kodeksie postępowania cywilnego w art. 829., który mówi, że nie podlegają egzekucji przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubranie codzienne, niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny, a także ubranie niezbędne do pełnienia służby lub wykonywania zawodu, zapasy żywności i opału niezbędne dla dłużnika i będących na jego utrzymaniu członków jego rodziny na okres jednego miesiąca, u dłużnika pobierającego periodyczną stałą płacę – pieniądze w kwocie, która odpowiada nie podlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty, a u dłużnika nie otrzymującego stałej płacy – pieniądze niezbędne dla niego i jego rodziny na utrzymanie przez dwa tygodnie, przedmioty niezbędne do nauki, papiery osobiste, odznaczenia i przedmioty służące do wykonywania praktyk religijnych oraz przedmioty codziennego użytku, które mogą być sprzedane tylko znacznie poniżej ich wartości, a dla dłużnika mają znaczną wartość użytkową.
Istotnym jest iż, dłużnik z uwagi na trudną sytuacje materialną może żądać ograniczenia egzekucji ze swoich dochodów przy uwzględnieniu sytuacji majątkowej współodpowiedzialnych dłużników na podstawie art. 839. § 1 kpc„Postanowienie sądu w przedmiocie ograniczenia egzekucji powinno zapaść po wysłuchaniu stron.§ 2. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.”