Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie : czy w ogóle muszę zgłosić spółkę do KRS-u i jaki kapitał mam wykazać (czy może byc ujemny) Co w tej sytuacji z listą wspólników i ich udziałami (jakie mam wykazać)? – spółka funkcjonuje jako z o. o.

Odpowiedź prawnika:

Uzupełnienie odpowiedzi z dnia 16.03.2003 r.
W celu przeprowadzenia likwidacji Spółki trzeba ją przerejestrować do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, jednakże we wniosku podaję się aktualne dane Spółki, czyli należy zawrzeć informację o otwarciu likwidacji, dane likwidatorów itd. Rejestracja w sądzie w zależności od rejonu kraju może potrwać od jednego-dwóch miesięcy do nawet przeszło pół roku.
We wniosku należy wykazać kapitał określony w umowie Spółki – czyli będzie to wartość dodatnia. Lista wspólników i wysokość ich udziałów wynika z kapitału zakładowego określonego w umowie Spółki.
Natomiast co do kwestii sądu właściwego, to zgodnie z art. 7a ustawy Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym z dnia 20 sierpnia 1997 r., sam wniosek składa się do sądu prowadzącego dotychczasowy rejestr sądowy, czyli rejestr handlowy. Ten sąd przekazuje właściwemu sądowi rejestrowemu (czyli prowadzącemu Krajowy Rejestr Sądowy) akta dotyczące podmiotu objętego wnioskiem. Czyli rola poprzedniego sądu rejestrowego ogranicza się jedynie do przekazania akt podmiotu, natomiast sądem właściwym do rozpatrzenia sprawy jest sąd prowadzący Krajowy Rejestr Sądowy. W miastach w których poprzedni sąd rejestrowy i obecny znajdują się w tym samym miejscu nawet w przypadku zaadresowania wniosku do nowego sądu rejestrowego, nie powinno być problemu, gdyż oba posiadają to samo biuro podawcze. Kwestia prawidłowego oznaczenia Sądu staje się istotna w przypadku gdy poprzedni sąd rejestrowy i obecny znajdują się w innych miastach, tzn. wniosek zostanie w końcu rozstrzygnięty, tylko czas trwania całej procedury na pewno się wydłuży.