Do ustalenia wart. kapitału początkowego ZUS nie uwzględnił mojej mamie lat przepracowanych wg świadectwa pracy, w którym wstawiono błędną date urodzenia. Decyzje ZUS wydał w dniu 29.08.2002 r. Czy można ponownie przesłać to świadectwo z poprawiona data? Czy lata pracy jako uczeń są tak samo "ważne" przy ustalaniu lat pracy koniecznych do osiągnięcia wieku emerytalnego, ew. świadczenia przedemerytalnego?
W pouczeniu do tejże decyzji jest zapis:, „Jeżeli Pani uważa, ze niniejsza decyzja nie jest zgodna z przepisami lub ze stanem faktycznym, może wnieść odwołanie (…) w terminie m-ca od dnia doręczenia decyzji. Po upływie tego terminu decyzja staje się prawomocna."
List był polecony, a mama go nie pokwitowała osobiście. Czy w przypadku niemożliwości wystąpienia z odwołaniem, z powodu upływu terminu, można by powołać się na ten fakt? Zakładając, że osoba, która odebrała list od listonosza, przekazała go mamie ze znacznym opóźnieniem, uniemożliwiając tym samym wniesienie odwołania w cytowanym terminie.
Wg świadectwa z błędną datą urodzenia mama pracowała: od 1.09.1972 r. – 30.09.1974 r., jako uczeń; od 1.10.1974 r. – 31.12.1974 r., jako fryzjer. W tymże czasie uczyła się również w szkole średniej dla dorosłych.
Odpowiedź prawnika:
Po pierwsze, należy wnieść odwołanie od decyzji, dołączając prawidłowe świadectwo pracy. Jeżeli jednak upłynął miesiąc od dnia doręczenia decyzji, to należy udowodnić, iż adresat przesyłki otrzymał ją później. Jako dowód proszę przedstawić oświadczenie osoby odbierającej przesyłkę i adresata.
Po drugie, lata pracy zostaną zaliczone, jeżeli w okresie uczęszczania do szkoły istniało zatrudnienie na podstawie umowy o pracę.