Amnestia


Chciałam się dowiedzieć czy to prawda że w związku z tym iż wchodzimy do UE w czerwcu br ma odbyć się redukcja wyroków więziennych o 3 miesiące od 1 roku?

Odpowiedź prawnika:

Nie słyszałem o takich pogłoskach. Nie wydaje mi się też, aby wprowadzenie amnestii czy abolicji było prawdopodobne. W każdym bądź razie w Sejmie nie toczą się prace nad żadnym takim projektem ustawy, również żaden podmiot mający prawo inicjatywy ustawodawczej nie wystąpił z taką inicjatywą. Nie zbiera się również obecnie podpisów pod projektem takiej ustawy (tzw. inicjatywa obywatelska).

Jeśli chodzi o stronę formalnoprawną takiego zabiegu, wyróżnić można dwie instytucje, o które tu może chodzić. Pierwsza to instytucja amnestii, a druga abolicji. Amnestia polega na darowaniu lub zmniejszeniu już prawomocnie orzeczonej kary. Abolicja polega na zrezygnowaniu przez państwo (wymiar sprawiedliwości) ze ścigania określonych rodzajów przestępstw, popełnionych w danym okresie czy też np. na określonym terenie albo też w określony sposób. Jedynym sposobem na wprowadzenie amnestii bądź abolicji to uchwalenie przez władzę ustawodawczą odpowiedniej ustawy, która zawierałaby takie właśnie rozwiązania. Za czasów PRL często uchwalano ustawy amnestyjne, najczęściej z okazji rocznic (np. 30 lecie PRL), jednakże prawdziwym motywem tych ustaw było przepełnienie zakładów karnych.