Tą osobą jest mój chłopak. Policja przesłuchiwała mnie i uważa, że jestem zamieszana w jego sprawy. Jeśli ja nie mogę się z nim spotkać, to czy może spotkać się z nim kolega który nie był przesłuchiwany. Jakie papiery i gdzie trzeba złożyć?
Odpowiedź prawnika:
Zezwolenie na widzenie udziela organ w dyspozycji którego znajduje się aresztowany (sąd lub prokuratur). W tym przypadku organem tym będzie najprawdopodobniej prokuratura właściwa dla Piotrkowa Tryb. Zezwolenie wydaje prokurator prowadzący sprawę. To on decyduje, czy można udzielić zezwolenia na widzenie czy też nie. Zazwyczaj zezwolenia takie wydawane są raz w tygodniu (p w środę) tuż przed dniem widzeń w areszcie (który jest np. w czwartek). Najlepiej jest zgłosić się lub zatelefonować do sekretariatu właściwej prokuratury, tam dowiedzieć się na jakich konkretnie zasadach udzielana jest zgodna na widzenie i który prokurator może jej udzielić.
Trzeba jednak pamiętać, że tymczasowe aresztowanie pełni głównie funkcje izolacyjne, ma na celu uniemożliwienie kontaktowania się podejrzanego z innymi osobami. Z reguły zgodę na widzenie udziela się tylko najbliższej rodzinie.
Jeśli chodzi o listy, to nie ma właściwe przeszkód w prowadzeniu korespondencji z aresztowanym – można ja wysłać normalną pocztą, ale należy pamiętać że jest ona cenzurowana.