Rodzice są po rozwodzie z orzeczeniem winy obu stron, bez podziału majątku, z 3 dzieci. Ojciec, posiadający majątek 1) sprzed ślubu, 2) wypracowany podczas pożycia, 3) i podczas braku faktycznego pożycia, zmarł bez testamentu. Jak procentowo i jaki rodzaj majątku ewentualnie dziedziczą w spadku dzieci i jego była żona? Proszę o czytelne (dla laika) odwołania do odpowiednich aktów prawnych. Wiem, że już podobne pytania wystąpiły, ale w 1 było, że ustawowo nie dziedziczy małżonek po orzeczeniu jego winy, a w 2 nic nie wspominano o winie.
Odpowiedź prawnika:
W ramach dziedziczenia ustawowego w pierwszej kolejności do spadku powołane są dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych, na małżonka nie może jednak przypadać mniej niż 1/4 całości spadku.
Podstawowym warunkiem powołania do dziedziczenia małżonka spadkodawcy jest trwanie związku małżeńskiego w chwili śmierci spadkodawcy. Jeżeli bowiem przed tą datą małżeństwo zostało unieważnione lub rozwiązane przez rozwód , to taki małżonek zmarłego nie należy do kregu jego spadkobierców ustawowych.
[KODEKS CYWILNY – ustawa z dnia 23 kwietnia 1964r.- KSIĘGA IV -SPADKI- TYTUŁ II -Dziedziczenie ustawowe.]