Obowiązek składania w Krajowym Rejestrze Sądowym rocznych sprawozdań finansowych przez spółkę jawną


Czy należy składać sprzwozdanie finansowe wraz z uchwałą wspólników za 2002r do Sądu w spółce jawnej, która w 2002r prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Odpowiedź prawnika:

Moim zdaniem w tym wypadku nie ma takiego obowiązku dlatego, że obowiązek ten dotyczy podmiotów spełniających łącznie następujące wymagania:
1. podmiot prowadzi księgi rachunkowe na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, (a w tym wypadku jest to spółka jawna prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów na podstawie art. 24a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)
2. spełniających określone w ustawie o rachunkowości przesłanki

Aby określić sytuacje, w których spółka jawna będzie obowiązana złożyć takie sprawozdanie należy najpierw określić, kiedy do spółki jawnej stosuje się przepisy ustawy o rachunkowości.
Otóż zgodnie z art. 2 ust. 1 ww. ustawy przepisy tej ustawy stosuje się m.in. do:
1. spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego,
2. sób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 800.000 euro, (…).
Jest to o tyle ważne, że ilekroć przepisy ustawy mówią o jednostce to odnoszą się m.in. do podmiotów określonych w art. 2 ust. 1. Dla wyjaśnienia sytuacji, ważne też jest określenie, co ustawa rozumie pod pojęciem: kierownik jednostki. Otóż za kierownika jednostki uważa się w wypadku spółki jawnej i cywilnej wspólników prowadzących sprawy spółki.
Obowiązek składania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego (ustawa mówi o "właściwym rejestrze sądowym", ale zgodnie z art. 86 ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym należy w takim wypadku rozumieć przez to KRS) określa art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nim: "Kierownik jednostki składa we właściwym rejestrze sądowym roczne sprawozdanie finansowe, opinię biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono badaniu zgodnie z przepisami art. 64 ust. 1, (…).". Aby wyjaśnić kiedy taki obowiązek dotyczy spółki jawnej należy zbadać, kiedy sprawozdanie finansowe zgodnie z art. 64 ust. 1 podlegało badaniu. Otóż zgodnie z tym przepisem: "Badaniu i ogłaszaniu podlegają roczne skonsolidowane sprawozdania finansowe grup kapitałowych oraz roczne sprawozdania finansowe kontynuujących działalność:
1) banków oraz zakładów ubezpieczeń,
2) jednostek działających na podstawie przepisów o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych,
2a) jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,
3) spółek akcyjnych,
4) pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
a) średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
b) suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
c) przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.