Samochód był zarejestrowany na małżonkę i na nią również była wystawiona polisa OC. We wrześniu ubiegłego roku samochodem jechało małżeństwo wraz z dwojgiem dzieci. Samochodem kierował mąż. Doszło do wypadku z winy męża (w wyniku doznanych obrażeń zginął na miejscu). Małżonka wraz z dziećmi wystąpiła do ubezpieczyciela o odszkodowanie. Ubezpieczyciel przyznał zadośćuczynienie jedynie dzieciom. Właścicielce pojazdu odmówiono wypłaty zadośćuczynienia. Jako argumentacje przytoczono dyspozycje art. 822 k.c. Czy ubezpieczyciel ma racje ?
Odpowiedź prawnika:
1996.11.29 – uchwała SN – III CZP 118/96 – OSNC 1997/3/26
Nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 822 k.c. małżonek sprawcy szkody powstałej w mieniu w związku z ruchem pojazdu mechanicznego, jeżeli pojazdy biorące udział w kolizji drogowej objęte są ustawową wspólnością majątkową małżeńską.
2000.09.14 – wyrok SN – V CKN 113/00 – OSNC 2001/6/85
Wspólnik spółki cywilnej, który poniósł szkodę wyrządzoną przez ruch pojazdu mechanicznego, prowadzonego przez drugiego wspólnika – współposiadacza pojazdu – nie jest osobą trzecią w rozumieniu art. 822 k.c.
Wskazane powyżej orzecznictwo Sądu Najwyższego wskazuje, że interpretacja taka jest w odniesieniu do szkód na mieniu utrwalona w orzecznictwie. Więcej www.prawo.hoga.pl